Koření - 3. díl (paprika)

13. srpna 2011 v 10:37 | Ditushka |  Poučky, povídání

Paprika sladká

Řekne-li se paprika, myslí se obvykle na maďarskou kuchyni. ale pochází ze Střední a Jižní Ameriky a přivezl ji Kryštof Kolumbus do Španělska. Tam se také začala poprvé pěstovat. V Maďarsku se vyrábí 7 druhů paprik od štiplavé přes polosladké, k ušlechtilé sladké a různě mleté velmi jemné po hrubě mleté. Za nejkvalitnější se považuje španělská, maďarská i slovenská.
Paprika roční je kulturní rostlina pěstovaná v teplých oblastech. Existuje řada odrůd rozmanitých tvarů, barev, stupně ostrosti.. Obsahují kapsicin, barviva, tuky, silice, vitamíny C, B, provitamin A a kyselinu nikotinovou. Paprika má údajně vliv na omezení mrtvičnatých, srdečních chorob a proti kornatění cév.
Používáme ji do masitých jídel, omáček, sýrů, tvarohu, slaného pečiva, uzenin, směsí koření. Je základní složkou různých gulášů.


Paprika pálivá

Je o něco jemnější příbuzná kayenskému pepři nebo chilli. Oproti sladkým odrůdám obsahuje vyšší množství ostrého alkaloidu kapsicinu, obsaženého nejvíce v semenech a přeoážkách paprikové bobule. Mají spíše růžovou nebo světlehnědočervenou až oranžově žlutou barvu.
Užíváme v malém množství a jen občas. Dráždí žaludeční sliznice a močové ústrojí, i když méně než pepř.
Je to koření arabské, asijské, africké, balkánské, latinsko-americké, španělské a mnoha dalších kuchyní.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama