Feng shui

12. srpna 2011 v 10:42 | Ditushka |  Stavíme si bydlení..
Feng shui ??? 風 水 ??? Vítr a voda ???
Co je vlastně feng shui..Mnozí z nás si představí hezky, pohodově zařízený byt nebo místnost..Ale proč to tak má být?
Začneme tím, že je to vlastně čínské učení, které se zabývá vztahem člověka a jeho životního prostoruv čase. Harmonie v prostoru a plynutí energie tzv. čchi (životní síla, vitální energie). Nemusí to být jen dům nebo byt, ale i kancelář či zahrada.
Feng shui pracuje s polaritou Jin a Jang (ženská energie a mužská energie) a využívá 5 elementů, tj. voda, oheň, dřevo, země, kov. Cílem feng shui je tedy nastolit správné proudění čchi (energie) a odstraňování věcí, které energii narušují. Využívá přitom barev,tvarů, materiálů i vůní.


Zkopírovala jsem následující tabulku, která vám řekne správné barvy a jejich umístění
SektorHlavní barvyDoplňkové barvyZapovězené barvy
JIHčervená, oranžovážlutá, zelenáčerná, modrá
SEVERčerná, modrábílá, kovovážlutá, béžová
VÝCHODzelená, hnědáčerná, modrábílá, kovová
ZÁPADbílá, šedákovová, žlutáčervená, oranžová
JIHO-VÝCHODsvětle zelenásvětle modrášedá, bílá
JIHO-ZÁPADžlutá, béžováčervená, oranžovázelená, hnědá
SEVERO-VÝCHODžlutá, béžováčervená, oranžovázelená, hnědá
SEVERO-ZÁPADbílá, kovovášedá, žlutá
červená, oranžová


Další význam barev je také z kopírován z e-horoskopy.cz

Bílá

Je symbolem čistoty a nejvyšší dokonalosti. Tuto barvu mají rádi lidé otevření, upřímní a nekompromisní. Opticky zvětšuje prostor a působí rozjasňujícím dojmem, je chladivá, dává čas a prostor k přemýšlení.

Černá

Základní mystická barva. Vyznavači této barvy se vyznačují citlivostí a tajnůstkařením. Pomáhá nám neztratit sebe sama v neklidu světa, učí nás analyzovat vlastní nitro, ale neuzavřít se a zůstat přístupný všem možnostem.

Červená

Je barvou krve. Pokud dáváte přednost této barvě, býváte často impulzivní, dokonce až agresivní. Znamená pohyb, energii a životní sílu. Červená barva je extrovertní a stimulující barva.

Fialová

Fialová stejně jako modrá patří k chladným barvám. Působí na centrální nervový systém uklidňujícím dojmem a vyvolává spánek. Vaše osobnost je originální, jste samostatný člověk s nezávislými názory a máte zřejmě umělecké sklony. Fialová je to mystická barva, která je symbolem duchovna, ale i srdečnosti.

Hnědá

Hnědá je nenápadná a nudná barva. Prozrazuje, že jde o člověka důvěřivého, milého a klidné povahy. Ve snech je symbolem konvencí a všednosti.

Modrá

Vyjadřuje pocit svobody, daruje nám inspiraci, pocházející z našeho nitra. Představuje opatrnost, rozvážnost, nečinnost a lhovážnost. Vyjasňuje a rozšiřuje ducha i duši.

Oranžová

Odstraňuje těsné emocionální struktury, udržuje v pohybu životní energii. Zajímá vás svět i lidé okolo. Vyjadřuje kreativitu a pocity štěstí. Má blahodárný vliv na trávení.

Růžová

Je barvou mírnosti, něhy a vyšších citů v lásce. Prozrazuje sentimentalitu a jemnost. Uvolňuje napětí ve svalech a v mysli.

Šedá

Šedá, podobně jako zelená, je směsí světla i temnoty. Barva dokonalé neutrality, opatrnosti a ochoty ke kompromisům. Šedá je často vnímána jako nudná barva, typická barva stínů, je symbolem nevědomí či podvědomého konání. Je to barva potlačování, omezování, nejistoty a strachu ze života.

Tyrkysová

Jasná, zelenkavá modř symbolizuje v mnoha kulturách svobodnou duši. Barva podporující sebevědomí a podněcující fantazii a spontánnost. V negativním chápání je tyrkysová symbolem sobectví a nezdravé touhy po uznání.

Zelená

Je barvou přírody, náklonnosti a soucitu. Představuje kreativitu, citlivost a ochotu pomáhat jiným lidem prostřednictvím pochopení. Léčí nás a dává nám pocit vyrovnanosti a míru. Podporuje empatii a náklonnost k druhým lidem.

Zlatá

Mění porozumění v moudrost, podněcuje řešení psychických problémů, dává pocit bohatství, lesku a tepla. Je to barva správného, pravého středu, barva univerzální lásky a nejvyšších hodnot, které zatupujíují idealismus, velkorysost a šlechetnost. Zlatá dělá cokoliv hodnotné, drahocenné a žádoucí. Vyjadřuje klid a vyrovnanost duše a těla.

Žlutá

Je nejsvětlejší z pestrých barev, působí jasně, povzbudivě, zahřívá a rozveseluje. Oživuje myšlení a povzbuzuje přenos impulsů. Svým pozitivním, magnetickým chvěním působí žlutá povzbudivě na nervy a ztělesňuje pocit svobodného, nezatíženého vývoje. Podporuje metabolismus, pomáhá paměti a komunikaci.

Feng shui - obývací pokoj
Napíšu pár tipů, které si pamatuju, když jsem hledala feng shui obývacího pokoje..
1. V pokoji by měl být dostatek světla, tzn. i v tmavých koutech. Ty můžeme rozzářit např. zdrcadlem.
2. Sedací soupravu nebo prostě jakékoli sezení umisťujeme tak, abychom viděli na dveře, ale zároveň, abychom neseděli proti dveřím, protože bychom byli vystaveni přímému proudění energie. A když člověk sedí zády ke dveřím, je si nejistý.
3. Střed mísnosti by měl zůstat prázdý, aby energie mohla proudit
4. Závěsy by měly nechat projít světlo. Nejvhodnější barvy - pastelové
5. Nábytek a vlastně ani květiny by neměli mít ostré hrany, aby se zabránilo školdlivým účinkům ostré čchi. Když už ale takové květiny máme, měli bychom je umístit na tzv. ,,mrtvé zóny,, a v žádném případě nebyly uprostřed místnosti, tak by špičatými listy ukazovaly na lidi.
6. TV by měla být co nejdále od sezení a nejlépe když jí nepoužíváme, jí vytahnout ze zásuvky a ještě lépe když jí zavřeme do nějaké TV skříňky, abychom se vyhnli radiaci.
7. Vhodné k provonění jsou svíčky, ale pozor, aby neobsahovaly nějaké látky zdraví škodlivé. Vhodné jsou také pomeranče, bergamotové silice a jasmín.
8. Stojací nebo stolní lampy se světlem natočeným nahoru působí relaxačně, jsou uklidňující.
9. Doplňků by nemělo být moc a měly by mít oblé tvary.
10. Důležitým doplňkem jsou zrdcadla. Nejen že osvětlují při správném umístění tmavé části pokoje, ale může také obývací pokoj zvětšit a nebo odrazit potřebnou energii po celém pokoji.
11. Stůl v obýváku symbolizuje zdraví, takže by měl být vždy čistý a upravený, popř. doplněný živou květinou.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama