Herci

1. listopadu 2008 v 16:02 | Didla |  Red Dwarf

DANNY JOHN-JULES

vlastním jménem Daniel John-Jules, narozen 15. září 1960
Danny John-Jules začínal jako tanečník a zpěvák. V televizi se sice objevil už ve svých sedmnácti v pořadu "Scum", ale počátkem osmdesátých let se věnoval hlavně muzikálům, jako například "Starlight Express" nebo "Jackanory" a účinkoval i ve slavném londýnském divadle Old Vic v "Carmen Jones". Má za sebou také turné po Spojených státech se slavnou anglickou popovou skupinou Wham a zazpíval si spolu s Davidem Bowiem na soudtracku k pohádce "Labyrint". Pokud se budete pozorně dívat na "Malý krámek hrůz", zahlédnete ho mezi zpěváky na ulici.Stejně jako u Charlese má o jeho objevení pro "Červeného trpaslíka" největší zásluhu producent Paul Jackson. Když dostal roli sebestředného kočkočlověka
Kocoura, připravoval se na ní Danny John-Jules tím, že četl knihu Desmona Morrise "Catwatching". Z ní načerpal mnoho podnětů pro to, jak zahrát svoji postavu.
Přestože Kocourova role byla trochu zatlačena do pozadí dvěma hlavními party Listera a Rimmera, rozhodně by bez ní nebyl "Červený trpaslík" tím čím je. "Zpočátku byl Kocour jednoduše imbecil. Jenom se nakrucoval před zrcadlem a cpal se. Postupně se ale měnil a nakonec to dotáhl až na hlavního pilota Kosmika,"komentoval svou postavu John-Jules, který spolu s Charlesem jako jediný vydržel maratón 52 epizod natažených na jedenáct let. Své taneční a zpěvácké kvality mohl ukázat v epizodě "Paralelní vesmír", kde zpíval úžasnou píseň "Neschopen slova."
Jeho synovec, Alexander John-Jules si také zahrál v Červeném trpaslíkovi a to v epizodě Uroboros jako mimino Lister.

CRAIG CHARLESnarozen 11. července 1964, rozvedený a ženatý
Život Craiga Charlese se dá charakterizovat slavnou větou:"Malé porce, ale tolik chodů!"
Můžete ho považovat za básníka, textaře, konferenciéra, spisovatele, režiséra, muzikanta či amatérského fotbalistu. Nejznámější je však přeci jen jako herec.
Narodil se v Liverpoolu. Už v roce 1984 se oženil s herečkou Cathy Tyson, známou například z filmu "Mona Lisa", ale manželství se v roce 1989 rozpadlo. Charles pak žil se svou přítelkyní, zpěvačkou Suzanne Rhatigan, která si v "Červeném trpaslíkovi" zahrála Listerovu chiméru v epizodě "Kamila." V současné době je podruhé ženatý. Má dceru Ann-Jo.
Craig Charles nikdy herectví nestudoval a zpočátku se zabýval spíše prací v rozhlase a konferenciérstvím. Jeho prvním objevením se na televizní obrazovce bylo účinkování ve slavné šou "Saturday Nigt Live", kde si ho povšiml Paul Jackson, pozdější producent "Červeného trpaslíka."
Když bylo jisté, že Chris Barrie dostane roli Rimmera, zbývalo vybrat mezi zájemci nejvhodnějšího představitele šmudly Davea Listera. Mezi posledních pět se dostal například i Lee Corners, jenž si později zahrál Mindráka v epizodě "Sebevědomí a Mindrák". Poté, co Naylor a Grant viděli Charlese, bylo jim jasné, že pro Listera nikoho vhodnějšího nenajdou.
Crag Charles má v sobě opravdu hodně z Listera, jak sám říká:"Na konkurzu jsem nebyl nervózní, hrát Listera mi nedělalo žádné potíže. Jsme si hodně podobní, já jsem snad jen víc upravenější, častěji se myju a holicí pěnu si stříkám na správné místo." V seriálu moc chtěl hrát, protože už od dětství měl rád science fiction a zvlášť Star Trek. Ze všech čtyř hlavních herců v "Červeném trpaslíkovi" je Charles znám jako největší vtipálek. Sdílí také Listerovu lásku k hudbě, ovšem je přeci jen trochu muzikálnější než on, se svou skupinou "The Eye" měl nedávno turné po Británii.
V roce 1993, kdy skončila šestá řada "Červeného trpaslíka", byl Charles obviněn ze znásilnění a zatčen. Pro nedostatek důkazů byl však zbaven všech obvinění. Kromě "Trpaslíka" je v Anglii a přilehlém okolí populární i rolí v seriálu "Války robotů."

ROBERT LLEWELLYNnarozen 10. března 1956
Robert Llewellyn pochází z anglického Norhamptonu, ale tam dlouho nebydlel. V roce 1980 se poprvé ocitl v televizi, v nevýznamném pořadu "Bookem and Riskit", který podle jeho slov...sledovalo tak osm lidí v Británii a to včetně mě," a kde byl jeho partnerem i pozdější kapitán Hollister z "Červeného trpaslíka" Mac MacDonald. V té době však Llewellyn tíhnul spíše k psaní a divadlu. Stal se píšícím hercem u divadelní skupiny "The Joeys", se kterou procestoval Evropu. Poté hostoval v několika televizních šou, jako například v "Alas Smith & Jones" a "Boon".
Postava Krytona, přesluhujícího androida obdivujícího lidské zlozvyky, se v "Červeném trpaslíku" objevila poprvé už na počátku 2. série. Tehdy ji hrál David Ross, kterému se role sice velmi líbila, ale když se později tvůrci rozhodli udělat z Krytona jednu z hlavních postav, měl právě angažmá ve slavném divadle Old Vic a musel odmítnout.
Naylorovi a Grantovi nezbylo, než se poohlédnout po novém "Muži s gumovou maskou." Tip na Roberta Llewellyna vzešel opět od producenta Paula Jacksona, který ho viděl v edinburgské šou "Mammon, Robot Born of Women."
Llewellyn vstoupil do seriálu zlomovým dílem "Pozpátku". Jeho pojetí Krytona bylo zcela jiné než Rossovo a obětoval své roli opravdu hodně. Především měl ze všech postav nejobtížnější namaskování, trvající v nejlepším případě dvě hodiny. Kromě několika vyjímek hrál ve všech epizodách kompletně pokrytý latexem a musel překonávat nepohodlí a velké horko.
Počátkem 90. let hrál Llewellyn i v americké napodobenině "Červeného trpaslíka". Američané sice dodali na seriál balík peněz, ale ten sotva mohl dopadnout dobře, když si Listera představovali jako urostlého Adonise, Rimmera jako tuctovou nulu a Kocoura jako ženského vampa. Lllewellyn není na svou účast v tomto paskvilu
příliš pyšný, ale jak říká:"...když už nic jiného, byla to zajímavá zkušenost."
Robert Llewellyn momentálně dělí svůj čas mezi cestování, televizi, radio a spisovatelství. Kromě scénáře RDW Žádná legrace, napsal například v roce 1993 scénář k filmu "Prince Cinders" a v roce 2000 k "Christmas Carol". Vyšlo mu také pár knížek. I v soukromí jsou dobří přátelé s Craigem Charlesem. Llewellynova přítelkyně Judy Pascoe si zahrála androidku v epizodě RDW "Kamila".

CHRIS BARRIE

narozen 28. března 1960, ženatý
Chris Barrie se narodil v Německu, ale přestěhoval se do Británie a v Belfastu absolvoval s velmi dobrým prospěchem metodistickou školu. Už tehdy projevil talent pro satiru a imitaci, když napodoboval své učitele. Nechal se sice zapsat na obchodní školu v Brightonu, ale potom se rozhodl, že tohle není cesta, po které by chtěl jít. Začal uvažovat o tom, že by se mohl stát hercem a skutečně hrál amatérsky divadlo.

Aby se uživil, pracoval nejprve ve Waitros Supermarket a potom ve známém Harrods. Když odtud vyletěl kvůli žertíku, který provedl svému kolegovi, rozhodl se zkusit štěstí v šoubyznysu.Stal se členem sdružení Comedy Store a v roce 1982 se konečně rozhodl že uplatní své nadání pro satiru a bude se jí věnovat profesionálně. Jako imitátor byl úspěšný, udělal satiry na mnoho známých osobností, například na tehdejšího amerického prezidenta Rolanda Reagana, Seana Conneryho nebo Prince Charlese.

Jeho talentu si všimli Doug Naylor a Rob Grant a nabídli mu, aby namluvil postavu Haba v rozhlasové hře "Dave Hollins:vesmírný kadet", jenž se stala předstartérem "Červeného trpaslíka".
Než se stal známým, Barrie hostoval občas v seriálech, u nás jsme ho mohli vidět v sérii "Mladí v partě" (1982) a skvělé "Černé zmiji" (1987) s Rowanem Atkinsonem.

Když se Naylorovi a Grantovi konečně podařilo v roce 1987 prosadit u BBC svůj seriál, počítali hned od začátku s tím, že jednou z hlavních postav bude Chris Barrie, ovšem plánovali pro něj roli Davea Listera, zatímco v případě Arnolda Rimmera uvažovali o známém Alfredu Molinovi. Věci se ovšem vyvinuly jinak a
Chris Barrie skončil u role ctižádostivého pitomce Arnolda Rimmera.
Během první série, která původně nebyla příliš úspěšná, se téměř vše točilo kolem vztahu naprosto rozdílných osobností - Listera a Rimmera. Rimmer měl za úkol chovat se co nejnesnesitelněji a lézt Listerovi na nervy. Mírný zlom v Rimmerově charakteru přinesla poslední epizoda první série "Já na druhou". (Která vlastně původně vůbec neměla být, řada měla končit epizodou "Sebevědomí a Mindrák".) Tehdy se ukázalo, že v Rimmerově postavě jsou skryty ohromné možnosti a jeho špatné vlastnosti mohou být i okouzlující. Paradoxně dodatečně doplněná epizoda probudila ve spoustě lidí zájem o "Červeného trpaslíka". Chris Barrie k tomu řekl:"Vždycky jsem věřil, že tenhle program bude úspěšný. Potřeboval jen čas, protože byl tak odlišný od všeho ostatního, co se v BBC objevilo."
Barrie strávil s "Červeným trpaslíkem" šest let, během kterých rozvíjel Rimmerovu postavu a mírně jí přizpůsobil své vlastní povaze. V roce 1993 BBC seriál ukončila, ale znovu se k němu vrátila sedmou řadou o čtyři roky později. Barrie po druhém díle odešel s tím, že nadále bude v Trpaslíkovi jen hostovat.
Rimmer byl však natolik postrádán diváky, že se znovu vrátil jako hlavní postava v osmé řadě.

Kromě role Rimmera, je Barrie znám i jako necitelný manažer Gordon Brittas ze
série "Brittasovo impérium", která se u nás bohužel zatím nevysílala. O svých
nejlepších rolích jednou poznamenal:"Rozdíl mezi Brittasem a Rimmerem je ten, že
Brittas žije v iluzi, že všechno co dělá a říká je úžasné, zatímco Rimmer o sobě
ve skrytu duše ví, že je mamlas. Navenek jsou to oba arogantní hlupáci."


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama