Romeo a Julie

26. října 2008 v 11:29 | Didla |  ->Referáty
Romeo a julie-William Shakespeare

Celková charakteristika
Tragédie mládí a mladé lásky ve společnosti postavené na starých tradicích a vzájemné nenávisti. Příběh se odehrává v italské Veroně v 16. století. Hra má 5 dějství.

Hlavní postavy
Romeo a Julie jsou dva velmi odvážní mladí lidé. Pro svou lásku jsou schopni obětovat cokoli. Oba velmi trpí, když Romeo musí opustit Veronu. I když Romeo zabil Juliina bratrance, ta mu dokázala odpustit. Když se Romeo dozvěděl o Juliině údajné smrti, neváhal a i přes nebezpečí smrti se vydal zpět do Verony.

Děj
V italském městě Veroně žily dvě rodiny, rodina Monteků a rodina Kapuletů. Tyto rodiny se vzájemně nenáviděly. Jednou se u Kapuletových chystal ples. Jejich mladá dcera Julie se měla zasnoubit s krásným princem Parisem. Romeo, syn z rodiny Monteků, se zamiloval do veronského děvčete Rozaliny a dozvěděl se, že je pozvaná na ples ke Kapuletovým. Rozhodl se, že půjde do domu svého nepřítele. Na plese se Romeo setkal s Julií, ihned se do sebe zamilovali a chtěli se vzít. Protože však jejich rodiny žily v nepřátelství, museli se vzít tajně. Romeo se svěřil knězi Vavřinci a ten mu slíbil, že je tajně oddá. Ten večer se ztrhla hádka mezi mladými lidmi Kapuletovými a Montekovými. Juliin bratranec Tybalt zabil Romeova přítele Merkucia a Romeo ve vzteku zabil Juliina bratrance Tybalta. Romeo byl za trest uvrhnut do vyhnanství. Julie se velmi trápila. Její rodiče se rozhodli provdat ji za prince Parise. Tu opět přišel na pomoc kněz Vavřinec. Navrhl Julii, aby vypila nápoj, po kterém bude vypadat jako mrtvá. Julie souhlasila, vypila nápoj a ráno ji našli jako mrtvou. Položili ji do rakve a uložili do rodinné hrobky. Kněz Vavřinec vyslal posla, aby Romeovi vše vysvětlil. Posel ho ale již nezastihl, protože Romeovi již dříve přišla zpráva o smrti Julie a Romeo se vypravil do Verony. Když vstoupil do Kapuletovy hrobky a uviděl tam ležet Julii, rozhodl se, že ukončí svůj život vedle milované Julie. Lehl si vedle Julie, vypil jed a okamžitě zemřel. Když se Julie probudila a uviděla vedle sebe mrtvého Romea, vzala jeho dýku a probodla se. Když manželé Kapuletovi a manželé Montekovi přišli do hrobky a uviděli své mrtvé děti, došlo jim, jak nesmyslné jsou jejich spory. Nad těly mrtvých milenců si podali ruce a usmířili se. Romea a Julii potom pohřbili do společné hrobky.

Kompozice
Drama je rozděleno do 5 jednání, děj probíhá v chronologickém uspořádání.

Jazyk a styl
Jazyk je knižní, často užívaná neznámá slova z oboru bojování, např. šaršoun (dlouhý bojový meč), passado (výpad krokem dopředu nebo na stranu) aj..V díle jsou hojně užívána obrazná pojmenování, personifikace, v jazyce promítnuta mentalita doby, charakteristickým znakem je vliv antiky do života hrdinů Shakespearova románu, často používána přirovnání ke starořeckým a starořímským bohům. Je zde také patrný vliv italského humanismu, např.: "sonety, v jakých si ulevoval Petrarca..."V díle je jedna nejdůležitější dějová linie (láska Romea a Julie), která se potom dále prolíná s vedlejší dějovou linií, tj. zabití Tybalta Romeem a z toho plynoucími následky.

Titul literárního díla
Tragédie je pojmenována podle hlavních hrdinů Romea a Julie,kteří jsou schopni obětovat pro svou lásku cokoli

Můj názor
Bravurní, skvělé, po všech stránkách vydařené dílo. Jedinou výtku můžu mít k tragickému konci, protože ze současnosti jsme spíše zvyklí na díla, ve kterých láska vítězí a příběh končí slovy: "a žili spolu šťastně, až do smrti." Tento román byl přeložen do obrovského množství jazyků, několikrát byl zfilmován, hraje se v divadlech, byl podle něj napsán muzikál nebo lední revue. Sama jsem tuto knihu četla mnohokrát, ale pokaždé mě dokáže dojmout. Vždy si na závěr malinko pobrečím. Můj názor je ten, že by si ji měl každý alespoň jednou přečíst a neměla by chybět v žádné knihovně.

Citát z knihy
Juliin monolog, když netuší, že ji Romeo poslouchá: "Ach, Romeo, Romeo! Proč jsi Romeo? Své jméno zapři, odřekni se otce, anebo, nechceš-li, zasvěť se mně, a přestanu být Kapuletová. Tvé jméno je můj nepřítel. Tys jenom ty. Ty vůbec nejsi Montek. Co je to Montek? Ruka ne, ni noha, ni paže, ani tvář, ni jiná část, patřící k člověku..."

William Shakespeare
Významný anglický dramatik a básník, vrcholný umělecký představitel evropského humanismu a pozdní renesance.O jeho životě se toho mnoho neví, dokonce ani přesné datum narození není známo, tradičně se však uvádí datum 23. dubna 1564, jisté je však pouze, že byl pokřtěn 26.4. Jeho otec John pracoval zřejmě jako rukavičkář a jeho matka Mary pocházela ze staré zemanské rodiny. William byl třetí z osmi dětí, měl čtyři sestry a tři bratry. Jeho dvě starší sestry však zemřely, stal se tedy nejstarším.Ve svém rodném městě Stratfordu nad Avonou vystudoval gymnázium krále Edwarda, naučil se latinsky a řecky. V 18 letech se oženil s 26letou Anne Hathawayovou, která již tou dobu čekala dítě. Sussana se narodila půl roku po svatbě. Později měli ještě dvojčata Judithu a Hamneta. Hamnet však umřel v 11 letech, což jistě poznamenalo Shakespearovu tvorbu. Před rokem 1592 se Shakespeare připojil ke kočovným divadelníkům. Toho samého roku přišel do Londýna, kde začal svoji závratnou kariéru. Stal se členem nové divadelní společnosti Služebníci lorda komořího (Lord Chamberlain´s Men), kde působil jako herec a dramatik. Měl přístup ke dvoru Alžběty I., která značně tehdejší divadelní činnost podporovala. V roce 1599 se společnost Lord Chamberlain's Men přemístila do divadla Globe a Shakespeare se stal vlastníkem jedné desetiny. Když roku 1613 Divadlo Globe vyhořelo, přesunula se společnost do divadla Blackfriars. Pro Shakespeara však končí dramatická tvorba a zanedlouho se vrací za manželkou a dcerami do svého rodiště, kde zůstane až do smrti. Zemřel tedy ve svém rodišti 23. dubna 1616.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 jana jana | 5. ledna 2011 v 18:33 | Reagovat

Moc hezkýýý ;-)  ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama