Potrava chameleonů

30. října 2008 v 7:11 | Didla |  Chameleoni
Potrava
Vitamíny a minerály.
Pro chameleony jsou vitamíny a minerály velice důležité.Nejdůležitější je vápník, který získáme ze skořápek, ze slepičího vejce, rozdrcením na prášek. Skořápku můžete rozdrtit v mlýnku na mák,
nebo vezměte tvrdší papír, do něj vložte skořápky, poklepejte kladivem, rozložte papír rukou promíchejte polorozdrcené skořápky, znova zabalte a postup opakujte tak dlouho , až ze skořápek nebude prášek, jak mouka.
Rozdrcené skořápky vsypte nejlépe do malé plastové krabičky s víčkem připravte si cvrčka, kterého postříkejte rozprašovačem a poté ho vhod´te do krabičky, zavřete víčko, protřepejte, vytáhněte cvrčka z krabičky a vhod´te jej do terária k chameleonovi.
Ve zverimexech lze zakoupit pro chameleony celou škálu vitamínů, ale většinou jsou vitamíny drahé a podle zkušeností jednoho teraristy, když je obalil v kupných vitamínech ani nedrží na hmyzu.
Na internetu lze vyhledat takových receptů na výrobu vitamínů spousty.

Chameleoni přijímají velice pestrou stravu - z 90% jsou to hmyzožravci. Dokáží zkonzumovat nepřeberné množství hmyzu za velice krátkou dobu. Sežerou prakticky vše na co vidí v pohybu. Chameleon svoji potravu nevyhledává - sedí a pozoruje - je dokonale přizpůsoben ke sledování okolí, jakmile se je potrava na dostřel tak bleskurychle vymrští jazyk. Občas se stane, že jde pomalými kývavými pohyby kořisti naproti.

MEZI NEJOBLÍBENĚJŠÍ CHAMELEONOVU POTRAVU PATŘÍ DROBNÝ HMYZ
jednotlivý hmyz je dobré vpustit do terária a o zábavu je postaráno


Je vhodné 1-2x týdne posypat hmyz vitamíny (koupíte ve ZVERIMEXU) :
REPTIMINERAL obsahuje vitamíny a minerální látky
VITAMIX - REP doplňkové krmivo s barvivem a antioxydantem


Chameleoni přijímají občas i potravu rostlinou (někteří pravidelně). Chameleon jemenský přijímá rostlinou potravu zcela běžně, žere různé květy hlavně pokud jsou červené, žluté, oranžové a růžové, nepohrdne ani výhonky mladých rostlin (Bohoušek s oblibou pojídá výhonky Ibišku a jeho květy mu také chutnají - vlastní zkušenost). Někdy požírají chameleóni rostliny z nedostatku vody.
Chameleóni pijí mnoha způsoby, jednak olizují kapky rosy nebo deště na rostlinách, pijí i z listů, naučí se také v zajetí i z misek a různých nádrží v teráriu. Ať už chameleón přijímá vodu jakýmkoli způsoben je nutno do terária neustále jednak dodávat formou rosení, což je nejpřirozenější způsob pro chameleona, nebo umístit nádržku s vodou kamkoli na dno terária. Pokud chameleón pije z nádržky měla by být voda měněna alespoň 1x denně.


Drobný hmyz - běžně dostupný na našich loukách, který chameleoni s oblibou požírají..

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama