Othello

26. října 2008 v 11:28 | Didla |  ->Referáty
Othello - William Shakespeare

Celková charakteristika:
Williama Shakespeara zná téměř každý a jeho tragicko historickou hru Othello snad také. Není sice tak známá a populární jako autorovo další dílo Romeo a Julie, ale i přesto si získala diváky po celé Evropě i v zámoří.
Hlavním hrdinou této Shakespearovy tragédie o věrnosti a lásce, která se odehrává v Benátkách a později na Kypru, je urozený úředník Othello, voják ve službách Benátské republiky. Othello má dva pomocníky, náměstka Michala Cassiu a pomocníka Jaga.
Děj:
Othello se oženil s Desdemonou, dcerou senátora Brabanzia. Odjede s ní na Kypr. Jeho pobočník Jago se snaží Othellovi namluvit, že Desdemona mu je nevěrná s jeho náměstkem Cassiem. Desdemona chce Othella od této nepravdy odvést. Jago, aby měl důkaz, použil své ženy Emílie, aby vzala Desdemoně šátek, první dárek od Othella. Když má konečně důkaz, snaží se šátek podstrčit Cassiovi. To se mu podaří. Ve všem mu pomáhá jeho přítel Roderigo, který Desdemonu miluje. Jago poručil Roderigovi, aby Cassia zabil. Roderigovi se to nepodařilo, neboť byl Cassiem zraněn. Jago ve strachu, aby ho Roderigo neprozradil, Roderiga zabije. Othello, který je přesvědčen o něvěře Desdemony, se odhodlává jí zabít. Desdemonu v posteli uškrtí. v tom přichází Emílie a před Jagem a Cassiem říká Othellovi celou pravdu. Jago ji probodne, ona umírá a on se snaží uprchnout. Stráž ho však zadržela. Othello pora- ní Jaga a sám se probodne a padá na postel, kde leží mrtvá Desdemona a Emílie.
Kompozice:
chronologická
Jazyk a styl:
Tato anglická alžbětinská tragédie o 5 dějstvích byla napsána v roce 1601; dramatické dialogy, hluboce úvahový monolog (Hamletova úvaha o smyslu života), využití metody divadla na divadle, pojetí divadla jako zrcadla člověka a doby; vedle prvků tragických i komické a satirické (scéna u hrobu, ironie); jazyk a styl - vznešená obraznost i hovorovost.
Titul literárního díla vznikl podle hlavního hrdiny této hry.
Vlastní názor:
Kniha se mi četla velmi dobře. Příběh je sice složitý, ale je zajímavý. Moc se mi líbilo prostředí, ve kterém se děj odehrává.Myslím, že William Shakespeare umí napsat poutavé příběhy o lásce.
Citát z knihy:
DESDEMONA
Kdo je to? Othello?
OTHELLO
Já, Desdemono.
DESDEMONA
Lehnete si, můj pane?
OTHELLO
Pomodlilab ses na noc, Desdemono?
DESDEMONA
Pomodlila.

OTHELLO
Vzpomínáš-li si na nějakou vinu neusmířenou dosud s hněvem nebes a s jejich milostí, pros za ni teď!
DESDEMONA
Můj bože, choti, proč mi tohle říkáš!
OTHELLO
Učiň to a buď stručná! Poodejdu. Já tvého ducha nepřipraveného zabíjet nechci za nic, ne tvou duši.

William Shakespeare
William Shakespeare se narodil roku 1564 v středoanglickém tržním městečku Stratfordu nad Avonou, tehdy živém středisku zemědělského kraje. Jeho otec byl rukavičkář a až do své rezignace působil ve městské samosprávě. Matka pocházela ze staré zemanské rodiny. V mládí Shakespeare vystudoval gymnázium, kde se naučil latinsky a řecky. Ve svých osmnácti letech se Shakespeare oženil s Annou Hathawayovou, jež byla o osm let starší než on. Po pouhém půl roku po svatbě se jim narodila dcera Zuzana a později dvojčata Judita a Hamnet, ten však v roce 1596 zemřel. Již před rokem 1592 působil jako herec a spisovatel v Londýně. Měl přístup do londýnských právnických kolejí i ke dvoru královny Alžběty I. (1533-1603), kde se hrály jeho hry. Stal se spolumajitelem a dramatikem vynikající londýnské divadelní společnosti 'Služebníků lorda komořího', která od roku 1599 hrála v nové aréně 'The Globe'. V roce 1613 aréna 'The Globe' vyhořela a tím se symbolicky a vlastně i prakticky ukončila Shakespearova dramatická kariéra. Shakespeare zemřel 23.4. 1616 v rodném Stratfordu nad Avonou po oslavě svých narozenin, provázené veselou pitkou se svými kamarády Benem Jonsonem a Michaelem Draytonem. Shakespeare napsal celkem asi 39 divadelních her. Do roku 1600 se zabýval především komediemi a historickými hrami z anglických dějin. Jeho dílo nenese ani stopy po antické osudovosti nebo po středověké podřízenosti víře, naopak je světské, jeho neobyčejně rozmanití hrdinové jsou sami strůjci svého osudu, jejich činy vyplývají z jejich charakteru. Nejsou to také jen nositelé idejí, ale složité a často rozporné, živoucí povahy.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lucka Lucka | 17. října 2011 v 15:11 | Reagovat

Zvláštní jak v Othellovi může mít Hamlet hluboce úvahové monology :D
příště opatrně s kopírováním ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama