Něco málo o chameleonech pro začínající chovatele

30. října 2008 v 15:25 | Didla |  Chameleoni
K O N Č E T I N Y A O C A S C H A M E L E O NAOcas je u většiny chameleonů delší než jeho tělo - je chápavý a slouží jako pátá končetina při šplhání. Nemá však možnost regenerace, dojde-li k jeho poškození rána se zajizví chybějící část už nedoroste. V klidu a ve spánku je zpravidla stočen do spirály. Při šplhání a pohybu se jím postupně zachytává větví.
Stavba chameleoních končetin je zcela unikátní. Jejich klíšťkovité uspořádání, délka, štíhlost a extrémní pohyblivost v kyčelním a ramenním kloubu jsou dalšími dobrými pomůckami ke zvládnutí způsobu života na stromech a keřích. Jednotlivé prsty jsou po dvou a po třech srostlé k sobě, takže tvoří jakési klíšťky, kterými mohou pevně obejmout větvičku. Chameleoni mají na každém prstu také velice ostrý drápek.

Z R A K - O K O C H A M E L E O N A


Ze všech smyslů je pro oko nejvíce a nejlépe vyvinutý orgán. Vlastní oko patří svoji stavbou mezi nejvyvinutější v celé živočišné říši. Je uchyceno v orbitě pomocí svalů, které rovněž zajišťují jeho maximální pohyblivost. Oční víčka jsou srostlá, pokrytá drobnými šupinkami, oční koule je téměř celá překrytá, až na malý kulatý otvor uprostřed. Vlastní oko, umístěné ve velkých očnicích po stranách hlavy vystupují dosti na povrch těla. Každé oko se pohybuje nezávisle jedno na druhém. Obraz zachycený jednotlivým okem se v mozku nesyntetizuje (nesloučí se v jeden), ale je hodnocen každý zvlášť. Díky velké pohyblivosti jednotlivých očních koulí (úhel 90stupňů v horizontálním směru a180stupňů ve vertikálním směru) má chameleon dokonalý přehled o tom, co se děje kolem něho (potrava, nepřítel apod.)

Ostatní smysly jsou díky oku potlačeny (chameleon slyší pouze zvuky kolem 200Hz) jinak je téměř hluchý. Chuťové a čichové orgány mají pro chameleony velmi malý význam jsou prakticky zakrnělé.

H L A V A C H A M E L E O N ŮHlava chameleonů má jehlanovitý tvar. Nejširší je v místě očí nebo za nimi. Odtud se postupně zužuje v ostrou tlamku. Část hlavy za očnicemi nazýváme "přilba". Čelisti jsou opatřeny chrupem, který se neobrušuje ani nedorůstá. Dosti druhů využívá výrazné zbarvení dásní ( žluté, fialové červené) při zastrašování soka nebo nepřítele. Na hlavě nalezneme i několik kostěných lišt, které jsou pokryty šupinami.
Středem hlavy se táhne přilba - u některých druhu se zvedá vysoko nad úroveň hlavy. U některých druhů zcela chybí.
Všechny kostěné a kožní útvary se uplatňují převážně při zastrašování soka nebo nepřítele. Plní funkci také při komunikaci zvířat (vlastní druh, pohlaví jedince a, rozpoznávání jednotlivých druhů mezi sebou. Nikdy se nesetkáme se stejnými výrůstky u jednotlivého druhu.

Pravé rohy mají kostěný základ jsou dlouhé a úzké a jsou pokryty silnou rohovinou. Pravé rohy se vyskytují pouze u některých druhů v počtu 1-6.
Nepravé rohy mají kostěný základ jsou pokryty zvětšenými deskovými nebo bradavičnými šupinami. Nepravé rohy se vyvinuly pouze u některých druhů.
Flexibilní protuberance jsou měkké kožní výběžky a přívěšky bez kostěného základu, většinou pokryté drobnými šupinami.
Přechodná forma - rostální růžek je něco mezi předchozími formami

Barvičky
Chameleon je velice variabilní tvor na kterém je možno registrovat nepřeberné množství barevných forem. Každý chameleon se zbarvuje podle svého barevného vzorce. Barva je vlastně odrazem momentálního stavu chameleona, jinak je vybarven při podráždění jinak odpočívání. Podle zbarvení můžeme usuzovat i na chameleoní domluvu s nejbližším okolím. "Barevnou" domluvu používají chameloni i mezi sebou.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 jhcjvziuugřčt jhcjvziuugřčt | E-mail | 14. října 2013 v 16:39 | Reagovat

bgfbhgbkkjhiunfjh ;-)  :-(  :-)  8-)  :-?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama