Božena Němcová-Babička

26. října 2008 v 11:21 | Didla |  ->Referáty
Babička-Božena Němcová

Celková charakteristika
Dílo Babička je typickým realistickým románem s prvky idealismu.Ukazuje typické zvyklosti tehdejších lidí, a také představuje život na vesnici v 19. století.Vypráví o rozdílech mezi chudými a bohatými lidmi.

Hlavní postava
Hlavní postavou je Babička Magdaléna Novotná - Matka Terezky, Johanky, Kašpara. Má 3 vnoučata. Je to velmi milá stará paní. Všem přeje jen dobré a sama každému pomůže. Je velmi pobožná a drží se - jak by ona řekla - starých mravů. Kněžna ji považuje za velmi milou paní a nechá si od ní i poradit. Také jí pomáhá zjednat spravedlnost. Ale na konci příběhu babička stářím zemře. Kateřina Skočdopolová - Ukrývá se v ní citlivá a hodná žena. Moc snadno si ale navykla na přepych a musí mít vše jako hraběnka a další lidé z první vrstvy. Stala se z ní ješitná žena. Na konci povídky se ale napraví.

Děj

Babička by se dala rozdělit na dvě části. První část knihy popisuje spíše historky a části života, které jsou hlavně zaměřené na dějovou stránku. Začíná to příjezdem babičky na Staré bělidlo, kam se vydává za svou dcerou, Terezou Proškovou, a za vnoučaty - Barunkou, Adélkou, Janem a Vilímem. Všichni si babičku okamžitě zamilují ( její dobré srdce vycítí i psi Sultán s Tyrlem ) . Babička se dětem stává vychovatelkou, chůvou i učitelkou. Vypráví jim pohádky, učí je lidovým zvykům a lásce k vlasti, práci a ke všemu živému . Postupně si svou vlídností získává i všechny sousedy, kteří za ní často chodí "pro radu". Nejčastěji ji navštěvují mlynář a myslivec s rodinami. Radostně ji přivítali i na zámku, kde sloužil otec dětí ( většinu roku byl však ve Vídni ) - pan Prošek, a kam na jaro přijížděla komtesa se slečnou Hortenzií. Té babička pomohla ke sňatku s učitelem malířství, a ke štěstí přispěla také Mílovi a Kristle ke konci knihy. Druhá část je zaměřena spíše na popis lidových zvyků, příběhů a pověstí . Babičce si totiž pamatuje mnoho osudů venkovských lidí, z nichž snad nejvíce dojímá baladický příběh bláznivé Viktorky . Když babička zemřela, lidé na Starém bělidle si nedovedli představit život bez té laskavé, dobrotivé a moudré babičky a proto nebylo snad jediného člověka, který by její smrt neoplakal a který by ji neměl aspoň trochu rád. Pohřebním průvodem a slovy hraběnky Zaháňské " Šťastná to žena ! " končí tato jedinečná kniha.

Kompozice
Kompozice je chronologická, chvílemi retrospektivní (vzpomínají na minulost a vypráví si ji).


Jazyk a styl
Dílo je psáno prózou. Často byla použita přímá řeč.Psáno starší češtinou jako vyprávění o babiččině životě obsahuje slušnou slovní zásobu i slova, která se v naší době nepoužívají. Hodně popisů, dlouhá souvětí, přímé řeči, přívlastky a přirovnání, občas se zde vyskytují metafory (pod stromy nastlané měkounké podušky), jinak ovšem užívá převážně přímých pojmenování, užívá i odborné výrazy (lilium, martagon...), vyskytují se zde četné archaismy (omšelý, děvečka, kury, veznat se) a historismů (fěrtoch, mezulánka), velmi dobré a podrobné popisy.

Titul literárního díla
Životní předlohou se jí stala vlastní babička - Magdalena Novotná.

Můj názor
Kniha se mi poměrně líbila - idylicky laděná atmosféra na mě působila velice uklidňujícím dojmem. Myslím, že když člověk nebude přemýšlet nad reálností/nereálností děje a osudů postav, jedná se určitě o "oddechovou" četbu. Vždyť sama Němcová při psaní této knihy hledala úlevu od vlastních zármutků, snažila se ulevit vlastní duši od bolesti po smrti jejího syna Hynka. Přestože se setkáme i s věcmi, které nejsou až tak "veselé" (např. nešťastný osud Viktorčin a její smrt), stejně máme z knihy kladný pocit, protože i ty záporné události jsou podány určitým "zidealizovaným" způsobem.

Citát z knihy
"Šťastná to žena!" (kněžna o babičce)
Božena Němcová (04.02.1820 - 21.01.1862)
Česká spisovatelka,zakladatelka novodobé české prózy,měla 16 sourozenců - dospělosti se dožilo pouze 6, prožila si krušný život. Božena Němcová se narodila ve Vídni jako dcera panského kočího a české služky. Dětství prožila převážně v Ratibořicích u České Skalice. Už jako sedmnáctiletou ji rodiče provdali za úředníka finanční stráže Josefa Němce, manželství však nebylo šťastné. Němec,o řadu let starší,byl výbušný,drsný muž.Navíc byl kvůli svým politickým názorům překládán z místa na místo a rodina, která se brzy rozrostla o čtyři děti, trpěla nouzí. Přes všechny potíže se Němcová s pomocí přátel vzdělávala, zejména četbou. Hmotná situace rodiny a vztahy mezi manžely se však dále zhoršovaly. K problémům přibyla spisovatelčina nemoc a dovršením neštěstí byla smrt milovaného syna Hynka. Němcová, tehdy pod stálým dohledem tajné policie, byla často nucena doprošovat se pomoci u přátel, mnozí se ale od ní odvrátili. V této době vzniká její nejvýznamnější a nejrozsáhlejší dílo - Babička. Ani její vydání neznamenalo obrat v autorčiných osudech; zemřela, zcela vyčerpaná, roku 1862.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Hottix Hottix | 27. listopadu 2008 v 18:08 | Reagovat

babička je povídka ne román;)

2 Denisa Denisa | 1. května 2012 v 18:26 | Reagovat

Kateřina Skočdopolová byla hlavní hrdinka knihy V zámku a v podzámčí, takže opravdu nechápu co dělá v díle Babička. ???  ???

3 WaclawM WaclawM | E-mail | 18. ledna 2017 v 8:57 | Reagovat

Chtěli byste zvýšit návštěvnost na prudentgirl.blog.cz několikrát? Hledat v google: Masitsu's tricks

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama