Říjen 2008

Obrázky chameleonků:)

30. října 2008 v 15:40 | Didla |  Chameleoni

Něco málo o chameleonech pro začínající chovatele

30. října 2008 v 15:25 | Didla |  Chameleoni
K O N Č E T I N Y A O C A S C H A M E L E O NAOcas je u většiny chameleonů delší než jeho tělo - je chápavý a slouží jako pátá končetina při šplhání. Nemá však možnost regenerace, dojde-li k jeho poškození rána se zajizví chybějící část už nedoroste. V klidu a ve spánku je zpravidla stočen do spirály. Při šplhání a pohybu se jím postupně zachytává větví.
Stavba chameleoních končetin je zcela unikátní. Jejich klíšťkovité uspořádání, délka, štíhlost a extrémní pohyblivost v kyčelním a ramenním kloubu jsou dalšími dobrými pomůckami ke zvládnutí způsobu života na stromech a keřích. Jednotlivé prsty jsou po dvou a po třech srostlé k sobě, takže tvoří jakési klíšťky, kterými mohou pevně obejmout větvičku. Chameleoni mají na každém prstu také velice ostrý drápek.

Z R A K - O K O C H A M E L E O N A


Ze všech smyslů je pro oko nejvíce a nejlépe vyvinutý orgán. Vlastní oko patří svoji stavbou mezi nejvyvinutější v celé živočišné říši. Je uchyceno v orbitě pomocí svalů, které rovněž zajišťují jeho maximální pohyblivost. Oční víčka jsou srostlá, pokrytá drobnými šupinkami, oční koule je téměř celá překrytá, až na malý kulatý otvor uprostřed. Vlastní oko, umístěné ve velkých očnicích po stranách hlavy vystupují dosti na povrch těla. Každé oko se pohybuje nezávisle jedno na druhém. Obraz zachycený jednotlivým okem se v mozku nesyntetizuje (nesloučí se v jeden), ale je hodnocen každý zvlášť. Díky velké pohyblivosti jednotlivých očních koulí (úhel 90stupňů v horizontálním směru a180stupňů ve vertikálním směru) má chameleon dokonalý přehled o tom, co se děje kolem něho (potrava, nepřítel apod.)

Ostatní smysly jsou díky oku potlačeny (chameleon slyší pouze zvuky kolem 200Hz) jinak je téměř hluchý. Chuťové a čichové orgány mají pro chameleony velmi malý význam jsou prakticky zakrnělé.

H L A V A C H A M E L E O N ŮHlava chameleonů má jehlanovitý tvar. Nejširší je v místě očí nebo za nimi. Odtud se postupně zužuje v ostrou tlamku. Část hlavy za očnicemi nazýváme "přilba". Čelisti jsou opatřeny chrupem, který se neobrušuje ani nedorůstá. Dosti druhů využívá výrazné zbarvení dásní ( žluté, fialové červené) při zastrašování soka nebo nepřítele. Na hlavě nalezneme i několik kostěných lišt, které jsou pokryty šupinami.
Středem hlavy se táhne přilba - u některých druhu se zvedá vysoko nad úroveň hlavy. U některých druhů zcela chybí.
Všechny kostěné a kožní útvary se uplatňují převážně při zastrašování soka nebo nepřítele. Plní funkci také při komunikaci zvířat (vlastní druh, pohlaví jedince a, rozpoznávání jednotlivých druhů mezi sebou. Nikdy se nesetkáme se stejnými výrůstky u jednotlivého druhu.

Pravé rohy mají kostěný základ jsou dlouhé a úzké a jsou pokryty silnou rohovinou. Pravé rohy se vyskytují pouze u některých druhů v počtu 1-6.
Nepravé rohy mají kostěný základ jsou pokryty zvětšenými deskovými nebo bradavičnými šupinami. Nepravé rohy se vyvinuly pouze u některých druhů.
Flexibilní protuberance jsou měkké kožní výběžky a přívěšky bez kostěného základu, většinou pokryté drobnými šupinami.
Přechodná forma - rostální růžek je něco mezi předchozími formami

Barvičky
Chameleon je velice variabilní tvor na kterém je možno registrovat nepřeberné množství barevných forem. Každý chameleon se zbarvuje podle svého barevného vzorce. Barva je vlastně odrazem momentálního stavu chameleona, jinak je vybarven při podráždění jinak odpočívání. Podle zbarvení můžeme usuzovat i na chameleoní domluvu s nejbližším okolím. "Barevnou" domluvu používají chameloni i mezi sebou.


Potrava chameleonů

30. října 2008 v 7:11 | Didla |  Chameleoni
Potrava
Vitamíny a minerály.
Pro chameleony jsou vitamíny a minerály velice důležité.Nejdůležitější je vápník, který získáme ze skořápek, ze slepičího vejce, rozdrcením na prášek. Skořápku můžete rozdrtit v mlýnku na mák,
nebo vezměte tvrdší papír, do něj vložte skořápky, poklepejte kladivem, rozložte papír rukou promíchejte polorozdrcené skořápky, znova zabalte a postup opakujte tak dlouho , až ze skořápek nebude prášek, jak mouka.
Rozdrcené skořápky vsypte nejlépe do malé plastové krabičky s víčkem připravte si cvrčka, kterého postříkejte rozprašovačem a poté ho vhod´te do krabičky, zavřete víčko, protřepejte, vytáhněte cvrčka z krabičky a vhod´te jej do terária k chameleonovi.
Ve zverimexech lze zakoupit pro chameleony celou škálu vitamínů, ale většinou jsou vitamíny drahé a podle zkušeností jednoho teraristy, když je obalil v kupných vitamínech ani nedrží na hmyzu.
Na internetu lze vyhledat takových receptů na výrobu vitamínů spousty.

Chameleoni přijímají velice pestrou stravu - z 90% jsou to hmyzožravci. Dokáží zkonzumovat nepřeberné množství hmyzu za velice krátkou dobu. Sežerou prakticky vše na co vidí v pohybu. Chameleon svoji potravu nevyhledává - sedí a pozoruje - je dokonale přizpůsoben ke sledování okolí, jakmile se je potrava na dostřel tak bleskurychle vymrští jazyk. Občas se stane, že jde pomalými kývavými pohyby kořisti naproti.

MEZI NEJOBLÍBENĚJŠÍ CHAMELEONOVU POTRAVU PATŘÍ DROBNÝ HMYZ
jednotlivý hmyz je dobré vpustit do terária a o zábavu je postaráno


Je vhodné 1-2x týdne posypat hmyz vitamíny (koupíte ve ZVERIMEXU) :
REPTIMINERAL obsahuje vitamíny a minerální látky
VITAMIX - REP doplňkové krmivo s barvivem a antioxydantem


Chameleoni přijímají občas i potravu rostlinou (někteří pravidelně). Chameleon jemenský přijímá rostlinou potravu zcela běžně, žere různé květy hlavně pokud jsou červené, žluté, oranžové a růžové, nepohrdne ani výhonky mladých rostlin (Bohoušek s oblibou pojídá výhonky Ibišku a jeho květy mu také chutnají - vlastní zkušenost). Někdy požírají chameleóni rostliny z nedostatku vody.
Chameleóni pijí mnoha způsoby, jednak olizují kapky rosy nebo deště na rostlinách, pijí i z listů, naučí se také v zajetí i z misek a různých nádrží v teráriu. Ať už chameleón přijímá vodu jakýmkoli způsoben je nutno do terária neustále jednak dodávat formou rosení, což je nejpřirozenější způsob pro chameleona, nebo umístit nádržku s vodou kamkoli na dno terária. Pokud chameleón pije z nádržky měla by být voda měněna alespoň 1x denně.


Drobný hmyz - běžně dostupný na našich loukách, který chameleoni s oblibou požírají..


Kompletní stavba terária pro chameleona

30. října 2008 v 6:57 | Didla |  Chameleoni

Zadní stěna

Vhodně vybudovaná zadní stěna nemusí být jen velíce pěkným doplňkem našeho terária. Může zvířatům poskytnout dodatečný prostor a úkryty, je možné pod ní vést elektrické kabely či na ní pěstovat
rostliny, které by nám např. zničili naši terestričtí ještěři.

Protože možností, postupů a kombinací na její výrobu je nepřeberné množství, ukážeme si alespoň nejčastější z nich:

 • Opískování

Patří k velmi často užívaným druhům úpravy zadní stěny, protože je nenáročné a ve výsledku i velmi pěkné.
Při užití vhodného lepidla je možné užití i ve vlhkých teráriích, nicméně nevýhodou zůstává poměrně nízká odolnost, resp. otěruvzdornost, proto ji volíme spíše jako okrasu do terárií se zvířaty, která ji nebudou namáhat.
Samotná výroba je snadná, spíše záleží na přípravě vhodného lepidla a materiálu. Písek by měl být jemný, křemičitý, případně zbavený nečistot. Jako lepidlo můžeme použít např. Herkules, ale vzhledem k jeho rozpustnosti ve vlhku doporučuji u vlhkých terárií použít nerozpustné lepidlo.

Další možností je použítí vodou ředitelného netoxického latexu (běžně k sehnání), silikonového kaučuku, lepidla na obklady či kombinaci sádry s lepidlem.
Sklo je během lepení samozřejmě položené. Po důkladném proschnutí bychom měli přetřít celou stěnu bezbarvým lakem, abychom zajistili větší soudržnost. Zmiňovaný lak musí být netoxický, takže nejvhodnější je použití laku na dětské hračky.
 • Členitá zadní stěna
Vytvořením určitého zvrásnění na zadní stěně dosáhneme nejen velmi působivého vzhledu, ale také umožníme zvířatům (alespoň těm malým) využít další prostor. Právě na to bychom se měli zaměřit, aby alespoň část naší zadní stěny mohl živočich využívat, tedy samozřejmě pokud se nejedná pouze o dekoraci.
V podstatě máme na výběr z několika možných postupů. Jako nejdůležitější bych zmínil využití klasických polystyrénových desek, pletiva s vhodnou výplní, obkladových tmelů a konečně polyuretanové pěny.
Nejjednodušší výroba členitější zadní stěny spočívá v prostém polepení kusy kůry, břidlice atp., které lepíme např. silikonovým lepidlem. Materiál musí být sterilní, obzvlášť s kůrou si často do terária přeneseme nevítané hosty. Také údržba je poměrně náročná.
 • Použít polystyrén...
... můžeme v teráriích s takovými zvířaty, která jej nezničí svou aktivitou (např. leguán zelený atp.).Často se používá kombinace polystyrénu a opískování. V takovém případě se na sklo ještě před opískováním lepí kousky či pruhy polystyrenu, který se poté opískuje spolu se sklem.
Polystyrén může také tvořit celou zadní stenu - v takovém případě stačí desku oříznout na rozměr o něco menší než naše zadní stěna a vytvarovat (vyřezat, vyleptat...) reliéf s požadovanou členitostí.
Vhodné je poté celou skálu přetřít
nezávadným epoxydem, do kterého můžeme ještě před vytvrzením přidávat písek či do připraveným děr i menší kamínky.
 • Jestliže nám nevyhovuje použití polystyrénu, můžeme vytvořit zadní stěnu použitím pletiva, které následně obalíme či vyplníme materiálem podle našich požadavků.
Pletivo by mělo mít malá oka (např.
pletivo na králíkárny), aby plnící materiál držel a aby bylo možné stěnu natvarovat.
Jako základ můžeme použít již několikrát zmiňovanou
OSB desku. Výsledný tvar pletiva zalijeme připravenou hmotou.
Používá se Často směs sádry a lepidel, spárovací hmota nebo cementový beton. Při použití těžkých materiálů je vhodné stenu zevnitř ještě před zalitím vyztužit. Také váha bude značná, proto netvořte vetší převisy bez plné vnitřní výztuže. Důležitá je také možnost tónování materiálů barvami. Když je stená zalitá a plně ztvrdlá, opatříme ji opět nátěry bezbarvého laku čí epoxydu, případně ji ještě před tím můžeme také opískovat.
 • Jako další možnost jsem zvolil poměrně diskutovanou polyuretanovou pěnu.
Jedná se o rozpínavou a velmi dobře přilnavou montážní pěnu, která po vyzrání vytváří na povrchu jakousi slupku.
Mezi nevýhody patří poměrně malá odolnost (u větších zvířat) a v případě porušení i nevhodnost do vlhka. Výsledek je však pěkný a působí velmi zajímavě.
Pokud se tedy rozhodnete použít polyuretanovou pěnu, postupujte následovně:
Připravte si desku, na kterou pěnu aplikujete. Pozor, nepoužívejte polystyrén, pěna na něm nedrží!
Povrch očistěte a mírně navlhčete viz. pokyny výrobce.
Pěnu zpočátku tvarovat moc nemůžete, proto se pokuste vytvářet reliéf již pouhým nanášením. Rozhodně si chraňte očí i ruce, protože dostat pěnu jen z potřísněných nástrojů není vůbec snadné. Podle výrobce zraje vrstva silná 5 cm cca 3 hodiny.
Po dokončení můžete na stěnu aplikovat stejné konečné úpravy jako na předešlé typy.
Poté je nutné nechat výsledek důkladně vyčichnout.
Užitím této pěny lze vytvořit také pěkné "dekorativní skály", pro které také je možná vhodnější.
 • Obklady stěn
Velice pěkné, trvalé a v podstatě nezničitelné jsou obklady stěn vhodnou dlažbou.
V obchodech je k sehnání velké množství dlažeb imitujících kameny všemožných barev i skladeb, včetně plastických obkladů. Do terária pak většinou připadá v úvahu jen několik z nich, protože cena, příp. hmotnost, je pro nás nevhodná. Samotný obklad není náročný, protože většina z nás se spokojí s mezerou někde u konce stěny, než aby si nechávala dlažbu řezat.
K lepení potřebujeme obyčejné lepidlo na obklady a můžeme také přikoupit spárovací hmotu. Penetrační nátěr potřebovat nebudeme. Pokud lepíme na sklo, je nejlepší polepit si povrch napřed místy silikonem doplněným o různé částečky (nebo i čistým), aby se lepidlo na hladký povrch chytlo. Lepidlo bychom před samotným lepením měli "pročesat", tedy alespoň trochu pravidelně jej rozbrázdit.
Spáry neděláme příliš velké, ale kvůli pohyblivosti obkladu je ani zcela nevynecháváme. Po vytvrzení lepidla, případně také spárovací hmoty, několikrát celou stěnu opláchněte.
 • Velká skalnatá stěna
I když v podstatě skalní stěnu můžete vytvořit kombinací jíž zmíněných postupů, rád bych zde uvedl ještě jeden. Osvědčil se mí v nádrži pro V. niloticus, avšak nutno poznamenat, že nikoli bez údržby.
Princip spočívá v sestavení celé kostry stěny ze silné OSB desky
a následné úpravě povrchu. Tvorba jeskyní, převisů a výběžků je pak pouhou kombinací různě otočených otevřených tvarů.
Pro zajištění stability velké stěny, je vhodné vytvořit podél celé délky stěny ve spodní části jeskyni, vytvořenou vlastně kvádrem otevřeným k přední stěně. Tím vytvoříme i velmi vhodný úkryt.
Další převisy budujeme pouhým přimontováním na stěnu, samozřejmě pro všechna větší zvířata jistíme každý převis zespoda vzpěrami, které mohou zároveň tvořit vertikální překážky atp.
Když už jsme dokončili konstrukci z OSB desek, vytvoříme povrch v závislosti na stabilitě a pevnosti naší konstrukce. Celou stěnu vždy jistíme háčky za zadní stěnu, případně jinou nepohyblivou část konstrukce terária.

Osvětlení a teplo

Zdroje tepla
jsou samozřejmou součástí terárií, ovšem pro různá zvířata se hodí různé způsoby vyhřívání.
Nejvhodnější je často použít lampu s vhodným krytem a doplnit ji o příslušnou bodovou žárovku. Pokud chceme přirozenější cestu, použijeme tolik oblíbený
květináč. Na jeho dně vyvrtáme otvor tak velký, abychom mohli prostrčit objímku. Při zavěšení dbáme hlavně na to, aby byl kabel zajištěný proti poškození zvířetem.
Další možnost je použít výhřevný kámen či jiná podobná topná tělesa. Ten se dá snadno opatřit na burzách či v obchodech. Je vhodný pro zemní nešplhavé živočichy či želvy, rozhodně jej nekupujeme pro
leguány, chameleóny a jiné stromové ještěry. Pro tato zvířata je kámen naprosto nevhodný, už jen proto, že nutnost vyhřívat se na zemi je pro ně značně stresující. Topné kameny doporučuji používat spíše jen jako doplněk, ne jako plnohodnotný zdroj tepla.
Pro stromové hady je nejlepší alternativou použití topného kabelu, který zabudujeme do zadní stěny, kůry nebo větví. Nejdůležitější je u všech druhů tepelných zdrojů zajistit, aby se zvíře nemohlo spálit. Plazi totiž neregistrují, že si pálí kůži o povrch žárovky. K zabezpečení můžeme použít "klec" či mříž z pletiva, kterou žárovku překryjeme.
Tepelné zdroje rozmísťujeme tak, abychom vytvořili jedno hlavní vyhřívací místo s nejvyšší teplotou. Terárium by mělo poskytovat rozmezí teplot, aby melo zvíře možnost výběru.
Přídavné osvětlení není u většiny plazů nutné - UV zářivka v kombinaci s jednou lampou zajišťují dostatečné osvětlení. Pokud chceme našim jesterům dopřát světlo, můžeme použít klasické zářivky. Hadi však vaši snahu o prosvětlení svého terária neocení. Užitečnou koupí budou jistě spínací hodiny, u více terárií jsou prakticky nutností.

Stabilita větví

Nezbytností každé nádrže pro velké plazy je stabilita vnitřních prvků.
Ta se u složitých konstrukcí z větví někdy zajišťuje poměrné těžko. U lepených skleněných nádrží je zapření velkých větví mezi stěny samozřejmé nevhodné - jedna strana větve by měla mít podpěru jinde.
K tomu můžeme použít napevno přimontovaný pařez či kus větve. Toho docílíme tak, že na dně leží
OSB deska překrytá fólií, ke které je kořen zespodu přišroubován. Tím můžeme vytvořit opěrné body pro větší konstrukce.
Jestliže nám nevyhovuje použití OSB desky, můžeme použít kovovou konstrukci. Její tvar je takový, aby na dně terária byla co nejblíže okrajům, takže většinou půjde o obdélník. Uvnitř obdélníku libovolně přiděláme podélné či svislé příčky. Pod fólií nebude konstrukce vidět a větve můžeme o příčky přes fólii bezpečně zapřít. Podobně můžeme použít trojrozměrný kovový rám, který umístíme do nádrže a veškeré větve k němu připevníme.
U malých skleněných terárií se nemusíte bát zdánlivě těžké větve zapřít - silikon je pružný a pevný dost, což poznáte, až budete chtít terárium někdy rozebrat.

Substrát

Pokud váš plaz nemusí mít v teráriu konkrétní substrát, máte na výběr z několika možností. Špatně zvolený substrát může, hlavně u hadů, vést k ohrožení zdraví.
Pokud vám jde spíš než o vzhled o praktičnost, pak bez váhaní volte novinový papír. Je v podstatě zdarma, sterilní, snadno se kontroluje a hlavně mění.
Do skalnatého terária můžete použít jako podklad kamínky či štěrk, ale jejich údržba je velmi komplikovaná.
Jemný písek je jako substrát vhodný a dekorativní, nicméně je také dražší. Pro hady není jemný písek nebo piliny příliš vhodný, protože ulovená kořist je většinou pozřena spolu s malým množstvím substrátu, což může vyvolat závažné zdravotní problémy. Písek může být hrubší či smíšený se štěrkem.
Ať už chcete použít jakýkoli substrát, vřele doporučuji užití bazénové fólie, kterou jsem zmiňoval už minule.

Rostliny v teráriu

Ačkoli umístění rostlin do terária není nezbytné (u chameleonů ano
- pozn. Sanchez) a někdy ani žádoucí, je takové terárium na pohled o mnoho atraktivnější než nádrž jen s pískem a větví.
O rostliny jsou v podstatě ochuzeni všichni majitelé větších ještěrů a hadů, kteří je buď okoušou nebo rozdrápají, v případě užíváme alespoň rostliny umělé a dostatečně silné {resp. velké), aby odolaly drápům.
Pokud chceme terárium osázet živými rostlinami, musíme vybírat z nejedovatých a z těch nejméně náročných, protože terárium postrádá denní světlo a ostatní podmínky také nejsou nijak ideální. Jako vhodné se jeví např.,
bromelie či potos.
Rostliny nezasazujte přímo do substrátu, ale raději do květináče, který stejné můžete překrýt.Chameleon kobercový

30. října 2008 v 6:52 | Didla |  Chameleoni

Chameleon kobercový

(Furcifer lateralis)

Poznámky k chovu:

Popis:

Chameleon kobercový patří mezi menší druhy chameleonů. Samci mohou údajně sice dosahovat délek až 28 cm a samice až 25 cm, ale většina jedinců je menších. Chameleoni z pohoří kolem Tananarive měří sotva 16 - 17 cm.
Celé tělo je ošupeno stejnoměrně, místy s roztroušenými plochými šupinami. Na hřbetě a na hrdle lze rozlišit nízký hřebínek sestavený z pravidelných, k sobě těsně přimknutých, trnitých šupin, který přechází i na další části těla a postupně mizí na ocase.
I když se jednotlivé populace z mnoha míst od sebe odlišují jak ve velikosti, tak i ve zbarvení, nejsou v současnosti rozlišovány žádné poddruhy. Chameleon kobercový tak patří do rodu Furcifer, který v rámci čeledi Chamaeleonidae, spolu s dalšími rody - Calumma, Bradypodion a Chamaeleo zaujímá místo v podčeledi tzv. "pravých chameleónů" - Chamaeleonidae.
Je důstojným nositelem svého jména. Vyniká překrásným kobercovým vzorem. Nejnápadnější jsou 3 - 4 oválné až kulaté boční skvrny, které jsou jakoby "navlečeny" na téměř vždy viditelných laterálních pruzích. Tyto pruhy jsou většinou bílé, bílo-žluté, světle hnědé, vyjímečně černé. Běžné zbarvení zahrnuje různé odstíny šedé, hnědé, žluté, bílé a zelené. Paletu barev tohoto chameleona doplňuje dokonce i červená oranžová a blankytně modrá. Právě posledně jmenované barvy můžeme spatřit na březích samicích např. při příjmu potravy, kdy se na jejich těle objeví sytá, žluto-oranžová základní barva, na níž je rozložen nádherný červený vzor, začínající od hřbetu, protínající laterální pruh a končící až v oblasti břicha. V této situaci jsou na samicích dobře vidět modré skvrnky, které se objevují od spodu břicha až po laterální pruh. Samice jsou barevnější i mimo období gravidity.

Spolehlivým znakem pohlavního dimorfismu je u samců zduřelý kořen ocasu, zespodu zploštělý a ze stran hranatý, zatímco průřez kořene ocasu samic je kulatý.

Zoogeografie, biotop:

Chameleon kobercový, jak je výstižně česky pojmenován (podobně německy: Teppichchamäleon), je endemitem Madagaskaru, kde se jeho původní areál rozšíření omezoval jen na centrální hory, kde žil na nezalesněných místech. Tak jak v průběhu staletí docházelo k osidlování Madagaskaru člověkem a k mýcení lesů, tak pokračovalo i postupné šíření tohoto druhu chameleona do dalších oblatí na jihu, západě a do střední části ostrova. Tento proces pokračuje dodnes. A tak ho můžeme dokonce objevit i v živých plotech zahrad a na okrajích rýžovišť při procházce po hlavním městě Antananarivu.

Biotop tohoto krasavce je velmi rozmanitý. Žije v trávě na loukách, v křovinách, v korunách stromů, na okrajích polí i v živých plotech. Tak jak jsou odlišná místa výskytu, tak je rozmanité i podnebí Madagaskaru. Pasáty vanou od května do září, monzumy během tamnějšího léta od prosince do dubna. Tak např. Antananarivo ležící v nadmořské výšce 1375 m má průměrnou denní teplotu vzduchu v lednu 20 °C a v červenci 13 °C. Roční průměr srážek je 1355 mm. V Toliaře na jihu ostrova je 27 °C v lednu, 19 °C v červenci a pouhých 345 mm ročních srážek. Z těchto jenom namátkou vybraných údajů je patrné, že je velice dobré alespoň přibližně vědět odkud zvířata pocházejí, pro vytvoření co nejoptimálnějších podmínek pro chov v teráriu.

Biologie a chov v teráriu:

Pro chov v teráriu přichází do úvahy umístit jednotlivá zvířata každé samostatně (hlavně samce), nebo vytvořit skupinu složenou z jednoho samce a několika samic. Pro takovou skupinu se osvědčily rozměry terária asi 40 x 40 x 50 cm (šířka, hloubka, výška). Vnitřek nádrže je vhodné osázet živými popínavými rostlinami a k nim přidat hustou spleť větviček ke šplhání.
Denní teploty se pohybují od 22 do 28 °C, pod bodovým zdrojem světla a tepla (žárovka, slabší halogen) až 32 °C. V noci pokles na 20 - 23 °C, lépe až na 16 - 20 °C. Pro dosažení potřebné vyšší vlhkosti vzduchu je nutné rosení min. 1x denně, lépe 2x i vícekrát v menším množství. Jestliže výhřevný bodový zdroj stačí nechat zapnutý jen na několik dopoledních hodin, bílá zářivka osvětluje prostor terária celý den.

Při příjmu potravy je chameleon kobercový poněkud vybíravější (hlavně importovaní jedinci), než např. jeho příbuzný chameleon pardálí. Někteří jedinci larvy potemníkovitých (Tenebrionidae) či brouků z čeledi listorohých (Scarabaeidae) nepřijímají vůbec, nebo jen po delším hladovění, jiná zvířata je žerou bez problémů, stejně tak jako třeba housenky zavíječe moučného (Ephestia kühniella) a zavíječe voskového (Galleria mellonella), stínky (Oniscidae), malé nymfy švábů -- např. druhu Blaptica dubia a larvy i imaga mouchy domácí (Musca domestica). Běžně žere cvrčky i smýkaný hmyz, hlavně různé druhy běžných sarančí. Pochoutkou jsou pavouci. Kupodivu i u tohoto chameleona je možné ojediněle pozorovat příjem rostlinné potravy (kousky pomeranče, banánu, mrkve) a to jen u několika zvířat.
Je výhodné naučit pít zvířata ze stříkačky či pipety, přestože raději olizují kapky vody, ulpělé na listech rostlin či na stěnách terária. Každou podávanou potravu je nutné posypat obvyklými přípravky (Plastin, Roboran, Vitamix).

Osvědčilo se připouštění samice do terária k samci. Ten po spatření samičky začne trhavě kývat hlavou a pomalu se k ní přibližuje. Ta pokud není připravena k páření, se okamžitě nafoukne, výhružně otevírá tlamku a naznačuje výpady proti samci. Zároveň změní své zbarvení, kdy se na hnědo-tmavočerveném až tmavo-oranžovém podkladě objeví výrazné černé kroužky a pruhy. K páření svolná samice naopak samce nezastrašuje, ale odlézá, někdy až prchá pryč. Její zbarvení je v těchto chvílích mnohem světlejší a pestřejší než v minulém případě. Převládá oranžovo-červená barva s modrýma skvrnkama. Samec po chvíli dohodí samici a snaží se vylézt a zachytit se na její hřbet. Přitom se nechá od ní vozit dlouhé úseky po teráriu, několikrát z ní spadne, aby se na ni za chvíli vyšplhal znovu. Jakmile se dostane samec do výhodné pozice, vyleze po hřbetě samice co nejdál a snaží se podsunout svoji kloaku pod její. Přitom samičku neustále upřeně pozoruje. Někdy se před samotným spojením několikrát tlamkou dotkne samice někde v oblasti těsně za hlavou. Z 26 páření, které jsem mohl zaznamenat trvalo nejkratší 15 minut a nejdelší 30 minut. Průměr byl 21 minut. Přestože se většinou udává, že ke spojení dojde jednou, max. dvakrát, sám jsem u jedné z mých samic sledoval během 4 dnů celkem 6 kopulací v celkovém čase 123 minut.

Březost samiček trvá 24 - 52 dnů. V této době zásobujeme samici pestrou, každodenní potravou, obohacenou vitamíny a minerálními látkami. Několik dní před snůškou (max. až 11 dnů) nepřijímají potravu, pouze častěji pijí. Nakonec samice snese v až 5 snůškách za sezónu po 4 - 23 vejcích. Vejce jsou volně položená v teráriu, aniž by se je samice snažila zahrabat, přesto že v substrátu vyhrabala několik pokusných jamek. Aby samice normálně snesla vejce a pak dolík zahrabala, je podle údajů z některé literatury nutná teplota substrátu asi 25 °C. Sám jsem několikrát připravil pro březí samice tyto podmínky, ovšem vždy bez úspěchu. Samice pokaždé trousily vejce po celém dně terária.

Vejce je dobré co nejdříve po snesení uložit do malých plastových krabiček na vlhký vermikulit. Při inkubaci vajec chameleona kobercového musíme během prvních asi 40 dnů udržet teplotu na úrovni kolem 25 - 28 °C, dalších 40 dnů snížíme teplotu na 12 - 18 °C (dochází k rychlému nastartování vývoje zárodků) a pak nakonec až do líhnutí znovu zvýšit teplotu na 25 - 28 °C. Zkoumání tohoto jevu ukázalo, že vejce jsou schopna v klidovém stavu setrvat až 230 dnů, následující odzimování je však probudí k životu. Toto na první pohled složité přizpůsobení se vývoje zárodků ve vejcích klimatickým podmínkám má jednu obrovskou výhodu. V přírodě tak vejce snesená jak v létě, tak i na podzim, dokončují svůj vývoj v tu nejvýhodnější dobu. Malí chameleonci se líhnou na začátku vlhkého a teplého léta - asi 100 dnů po odzimování.

Mláďata měří po vylíhnutí asi 25 - 35 mm. Doporučuje se je odchovávat zvlášť v menších teráriích při vysoké vzdušné vlhkosti a denních teplotách nepřevyšujících 25 °C. Sám jsem měl mnohem lepší výsledky se společnými skupinkami 7 - 10 mláďat, navzájem se stimulujícími pro příjem potravy. Při dostatečném a kvalitním krmení a pravidelném rosení, rostou doslova před očima. Ve 4 - 6 měsících pohlavně dospívají a v 5 měsících jsou samice schopny absolvovat svoji první snůšku.

Chameleon kobercový je krátkověký druh. Zatímco v přírodě, alespoň na vrchovině dospělá zvířata každoročně hynou, v teráriu při dobré péči se mohou dožít 2 - 3 roky.

Jak se vám líbí blog?

29. října 2008 v 8:24 | Didla |  ->Anketky:)
 • Dobře uvažte!:)

Význam šipek

27. října 2008 v 12:58 | Didla |  Origami

Zásady origami

27. října 2008 v 12:50 | Didla |  Origami

Zásady origami

 • Nejprve je třeba zvolit správný papír a přistřihnout ho pro zvolenou figuru do správného tvaru a rozměru.

 • Musíte stále dbát na to, abyste pracovali čistě a pečlivě.

 • Všechny ohyby a záhyby musí být velmi přesné. Proto pracujte na hladké a pevné podložce.

 • Záhyby a ohyby budou zřetelnější, jestliže je ještě přejedete nehtem. To usnadní celý další postup.

 • Čím pečlivěji budete papír skládat, tím dokonalejší a hezčí bude výsledek vaší práce.

 • Dodržujte přesně pořadí uvedené v návodu.

 • Nesmíte vynechat žádný úkon, Proto je třeba mít při práci na zřeteli i každý předchozí a následující krok.

 • Přesně dodržujte pokyny v návodu, například kterým směrem se přeloží roh papíru, jakým způsobem se papír složí apod.

 • Ten, kdo s origami ještě nemá zkušenosti, by měl začít s vytvářením základnách tvarů.

 • Pokud se vám některý přehyb nebo snad celá skládanka nepodaří, nenechte se odradit. Zkuste ji udělat celou znovu a sledujte pozorně každé slovo v návodu - třeba jste něco přehlédli nebo jste některý přehyb neprovedli správně.


Papír na origami

27. října 2008 v 12:50 | Didla |  Origami

Papír na origami

Papír je jediným materiálem, který na origami potřebujeme, a proto je právě jeho výběr důležitý. Můžeme použít každý papír, který je dost pevný, aby se dal skládat a přitom se nevytahoval. Hodí se dárkové papíry, dopisní papír i pevné listy z časopisů.

Každý si musí sám zjistit, který druh papíru mu při skládání nejlépe vyhovuje. Důležité je, aby se papír dal skládat do pevných záhybů a ohybů, aniž by se lámal nebo trhal.Gallery

27. října 2008 v 12:43 | Didla |  Origami


Pizzy

27. října 2008 v 10:41 | Didla |  Slané

vyobrazeníBaby pizzy s trojím obložením.

Ingredience:

Pro každou volbu obložení se potřebují 2 Pita chleby,

Baklažány/lilky se sýrem:
1 lžíce olivového oleje,
1/2 na plátky nakrájené zelené papriky,
1 rozdrcený stroužek česneku,
1/2 cibule nakrájené na plátky,
2 malé baby lilky,
2 lžíce rajské pasty,
100 g kozího sýra rozdrobeného,

Kabanosovo-olivové:
2 lžíce rajské pasty,
1 lžíce posekané bazalky,
1 nožička kabanosu nakrájená na plátky,
8 rozpůlených a vypeckovaných černých oliv,
100 g nastrouhaného mozzarella sýru, nebo podle chuti,

Artyčokovo-slaninová:
2 plátky slaniny posekané na kousky,
2 lžíce rajské pasty,
2 lžíce slitých Sluncem sušených rajčat ,
4 artyčoková srdíčka ze skleničky, nebo konzervy,
100 g nastrouhaného mozzarella sýru,
Příprava:
Každé obložení navršit na ploché chleby, ty poskládat na plechy a péct je v předem po několik minut rozehřáté troubě na 190°C asi 15 minut, nebo až jsou prohřáté a mírně nahnědlé.

Baklažány/lilky se sýrem:
Na pánvi rozehřát olej, přidat papriku, cibuli, česnek a lilek na plátky nakrájený. Za stálého míchání vše podusit do měkka. Chléb potřít rajskou pastou, nahoru navršit podušenou zeleninu a na tu nasypat sýr.

Kabanosovo-olivové:
Chléb potřít rajskou pastou a nahoru poskládat bazalku, kabanos, olivy a sýr.

Artyčokovo-slaninová:
Na horkou pánev vložit slaninu a opražit ji do křupava. Osušit ji na kuchyňském ubrousku. Chléb potřít rajskou pastou, a na ni rozdělit slaninu, rajčata a sýr.

TIP: Výhoda těchto baby pizza je, že se dobře zabalené mohou zmrazit a při náhodné návštěvě bez rozmrazení během 15 - 20 minut podávat.
Obložení je vhodné i na běžné pizzy.

°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°

vyobrazeníKlasická omáčka na PIZZU do foroty.

Ingredience:

asi na 5 sklenic 225ml objemu
4.5kg rajčat, bez části kolem stonku a nakrájených
3 střední cibule na jemno posekaných
3-6 stroužků česneku, utřených
1 1/2 lžičky dobromyslu
2 bobkové listy
1 lžička soli
1 lžička pepře
1/2 lžičky rozdrcené pálivé papričky, nebo podle chuti
1 lžička cukru
3 lžíce natrhané bazalky
5 lžíc citronové šťávy, nebo jedna lžíce na 225ml
Příprava:
Vložit všechny ingredience až na citronovou šťávu do nereaktivního hrnce (jako je smaltovaný, nerez atd.), přivéct do varu, sem tam zamíchat a vařit po 2 hodiny. Propasírovat rajčata a zahodit semínka a slupky. Propasírovanou směs dále vařit za častého míchání, do zhoustnutí. Přidat bazalku.

Do čistých skleniček dát po lžici citronové šťávy, nalít do nich horkou směs asi 1.2cm od vrchního okraje sklenic a okraje očistit do čista. Přikrýt patentními uzávěry.

Vložit do velkého hrnce s pomalu vařící vodou tak, aby je voda pokrývala a vařit po 10min. Opatrně je vyjmout a nechat trochu vystydnout. Vyzkoušet, jestli sklenice drží a když ne, tak je pomalu vařit dalších 10min. Nechat úplně vystydnout.

Skladovat ve tmavé chladné místnosti alespoň po 2 týdny před použitím a až po 6 měsíců. Po otevření skladovat v chladničce po 3 týdny, až 1 měsíc.

TIP: Další ochucení se přidává podle receptu na oblohu Pizzy.

P.S. Vzhledem k tomu že kyselost rajčat je asi pH 4.6 se musí přidat kyseliny citronové, aby konzervování bylo bezpečné. Nepoužívá se octa, který pozmění chuť rajčat. Nejlepší pro konzervaci je ovoce uzrálé na ¨víně¨ (šlahounech), musí být bez nemocí a nesmí být chycené mrazíkem.

°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°

Minipizzy se špenátem a rajčaty

recept je určen pro 4 osob(y)
doba přípravy je cca 65 minut

Ingredience:

na osobu asi 610 kcal, 24 g bílkovin, 33 g tuků, 50 g sacharidů

125 g tvarohu,
sůl,
4 lžíce oliv. oleje,
1 vej­ce,
1 žloutek,
250 g hl. mouky,
1 1/2 lžičky kypřícího prášku,
300 g špe­nátu,
1 cibule,
1 stroužek čes­neku,
1 lžíce másla,
70 g mozzarelly pokrájené na kostky,
pepř,
mušká­tový oříšek,
200 g raj­čat,
100 g ricotty,
2 lží­ce sekané bazalky,
4 lží­ce pokrájených černých oliv,
4 křepelčí vejce
Příprava:
1. Tvaroh promícháme se solí, olejem, vejcem, žlout­kem, moukou, kypřícím práškem a na 30 min. dáme do chladu. Špenát očistíme, opereme, mokrý dáme do hrnce a zahříváme, dokud nezměkne. Vyjmeme, vymačkáme a nadrobno posekáme.

2. Cibuli a česnek posekáme a osmahneme na más­le. Přidáme špenát a mozzarellu. Osolíme a opepří­me, ochutíme muškátovým oňškem. Rajčata spaříme, oloupeme a pokrájíme na kostičky. Ricottu rov­něž a potom ji promícháme s bazalkou, rajčaty a oli­vami a okořeníme. Troubu předehřejeme na 200 °C.

3. Těsto rozdělíme na 8 dílů, vytvarujeme placičky a poklademe na plech. Polovinu obložíme špenátem a křepelčím vejcem, druhou rajčaty. Pečeme 25 min.

°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°

Italská Pizza Spinaci.

Ingredience:

ZDE + trochu oleje na její pomazání
kukuřičná krupice
1 x recept na rajskou omáčky
ZDE
1 1/2 hrnku Mozzarella sýru (1 hrnek=250ml)
15 malých černých oliv
3 lžíce nastrouhaného sýra Parmesan
1/2 lžíce oleje
Na jednu 30cm pizzu.

2 lžíce oleje
2 rozdrcené stroužky česneku
2 lžíce piniových oříšků/semínek
900g čerstvého špenátu, očištěného a na hrubo posekaného, nebo 400g zmražených listů
1 x 30cm placka z pizzového těsta podle receptu
Příprava:
Předehřát troubu na 190°C a vložit do ni těžký plech posypaný kukuřičnou krupicí.

Na pánvi rozehřát olej na středním ohni a osmažit na něm piniové oříšky a česnek. Přidat špenát, zvýšit teplotu a nechat ho uvadnout. Osolit a opepřit.

Položit těstovou placku na plech bez okraje posypaný kukuřičnou krupicí. Na ni rozetřít rajskou omáčku až do okraje. Posypat plovinou Mozzarelly a navrch rozetřít špenát, rozložit olivy a posypat zbytkem mozzarelly a sýrem Parmesan.

Nechat sklouznout pizzu s plechu na plech v troubě a péct ji po 12-15min. do zlatava a až se nafoukne. Okraj pizzy potřít olejem a ihned podávat.

°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°

vyobrazeníOmáčky na pizzu

Ingredience:

Omáčky dodávají pizze na šťavnatosti. Potíráme jimi připravené pláty těsta. Teprve potom klademe náplně podle vlastní chuti a fantazie.


Bazalková omáčka

4 PL olivového oleje
2 stroužky česneku
1 KL suché bazalky
2 PL čerstvé bazalky
sůl,pepř, špetka čili koření
špetka cukru
1 jemně nakrájená cibule
1 KL strouhané citrónové kůry
600 g oloupaných rajčat


Omáčka z mletého masa

4 PL olivového oleje
2 stroužky česneku
250 g mletého masa (hovězí, nebo hovězí + vepřové)
1 nakrájená cibule
1 karotka nakrájená na kostky
1 pórek nakrájený na kolečka
2 PL rajského protlaku
sůl, pepř, trochu cukru
1 KL bazalky suché
1 KL oregana sušeného
1 KL škrobové moučky
1 PL nasekané čerstvé meduňka
100 g oloupaných rajčat

Rajská omáčka

4 PL olivového oleje
2 stroužky česneku
1 pokrájená cibule
75 ml bílého vína
500 g oloupaných rajčat
sůl, pepř, trochu cukru
1 KL bazalky sušené
1 KL oregana sušeného


Omáčka šunková

4 PL olivového oleje
1 nakrájená cibule
100 g šunky nakrájené na proužky
100 g čerstvých žampiónů nakrájených na kostky
150 ml bílého vína
250 g oloupaných rajčat
200 g zakysané smetany
sůl, pepř, špetka muškátu
1 PL pokrájené čarstvé pažitky
1 PL nasekané čerstvé petrželky
1 KL škrobové moučky
Příprava:

Bazalková omáčka

Na pánvi rozehřejeme olej, přidáme rozetřený česnek. Přidáme cibuli, bazalku, citronovou kůru a necháme podusit do sklovata.
Rajčata nakrájíme nahrubo, přidáme k cibuli, osolíme a necháme mírně vařit tak dlouho, až vnikne hustá omáčka.
Dochutíme pepřem, čili, cukrem.
Hrnec sejmeme z plotny a vmícháme čerstvou nasekanou bazalku.


Omáčka z mletého masa

Rozehřejeme olej, prudce na něm opečeme pokrájený česnek a mleté maso.
Přidáme zeleninu a společně asi 5 minut podusíme.
Pak vmícháme rajský protlak, rajčata pokrájená na kostky, sůl, pepř, cukr bazalku a oregano.
Ještě vaříme na mírném ohni 20 minut.
Nakonec zahustíme škrobovou moučkou, rozmíchanou v trošce vody.
Sejmeme z plotny a vmícháme posekanou meduňku.


Rajská omáčka

Česnek utřeme, dáme spolu s cibulí podusit na rozpálený olej.
Zalijeme vínem, přidáme pokrájená rajčata, sůl, cukr a koření.
Mírně vaříme tak dlouho, až vznikne hustá omáčka.

Omáčka šunková

Na oleji podusíme cubili do sklovata. Přidáme šunku a žampióny. Krátce podusíme.
Zalijeme vínem, přidáme rajčata, osolíme a opepříme. Rozvaříme na hustou omáčku.
Pak dochutíme bylinkami, vmícháme smetanu a zahustíme škrobovou moučkou rozmíchanou v trošce vody.


Tyto omáčky můžeme udělat do zásoby a zmrazit. Lze je také použít na těstoviny.

°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°

vyobrazení

Pizza s mletým masem

recept je určen pro 12 osob(y)
doba přípravy je cca 65 minut
Ingredience:
1 kousek asi 165 kcal

75 g tvarohového sýra,
2-3 lží­ce mléka,
5 lžic oleje,
šp. cukru,
sůl,
150 g mouky,
2 lžičky kypřícího prášku,
1 malá konzerva kráje­ných rajčat,
2 lžičky oregana,
2 červ. cibule,
1 žlut. paprika,
3 zelené feferonky,
1 červená feferonka,
125 g mletého ma­sa,
3 lžíce strouh. parmazánu
Příprava:
1. Sýr protlačíme sítem a pro­mícháme s mlékem, 3 lžícemi oleje, cukrem, 1/2 lžičky soli. Přidáme mouku a prášek do pečiva. Ohnivzdornou formu vymažeme olejem, naplníme těstem a zdvihneme okraje.

2. Rajčata necháme okapat, rozložíme na těsto a posype­me oregánem. Cibulí pokrájí­me na dílky. Papriku pokrájí­me na kostky. Zelené feferonky nakrájíme na kolečka, čer­venou feferonku očistíme a nakrájíme ji na nudličky.

3. Troubu předehřejeme na 180 °C. Na zbylém oleji ope­čeme mleté maso. Na těsto rozložíme pokrájenou cibuli, papriku, všechny feferonky. Posypeme parmazánem a pečeme zhruba 30 min.

°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°

vyobrazeníPizza s mozzarelou a olivami

recept je určen pro 4 osob(y)
doba přípravy je cca 30 minut
Ingredience:
1 bal. těsta na pizzu,
150 ml rajské omáčky,
2 lžičky másla,
150 g salámu,
nakrájeného na kolečka,
200 g mozzarelly,
2 rajčata,
30 g černých oliv,
7 naložených feferonek,
3 snítky oregana,
sůl,
pepř
Příprava:
1. Těsto vyválíme, potřeme omáčkou, dáme na vymazaný plech a obložíme kolečky salámu.

2. Omytá rajčata a mozzarellu nakrájíme na tenké plátky. Obojí rozložíme na těsto. Troubu předehřejeme na 180 C.

3. Těsto obložíme olivami a feferonkami, osolíme, opepříme a okořeníme otrhanými lístky oregana. Pečeme zhruba 20 min.

°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°

Těsta na pizzu

Ingredience:

Kynuté těsto
400 g hladké mouky
200 ml vody
1 1/2 KL soli
2 PL slunečnicového oleje
25 g čerstvého droždí

Těsto z nadrobených surovin
400 g polohrubé mouky
1 sáček sušeného droždí
1 1/2 KL soli
1 PL cukru
100 g másla
150 ml vlažného mléka
2 PL olivovéhoo oleje
Kynuté těsto s kmínem
500 g polohrubé mouky
150 ml mléka
100 g másla
2 žloutky
1 KL soli
1 KL mletého kmínu
30 g čerstvého droždí
Křehké těsto
400g polohrubé mouky
1 KL prášku do pečiva
1/2 KL soli
150 g másla
2 vejce

Příprava:

Kynuté těsto
Z trochy mouky, vody a droždí uděláme kvásek. Když vzejde, smícháme ho s moukou, solí a olejem Propracujeme těsto a necháme vykynout.


Těsto z nadrobených surovin
Mouku dáme na vál, droždí, cukr a sůl nasypeme do dolíku v mouce.
Z másla uděláme vločky (šikovné je zcela vychlazené máslo nahrbo nastrouhat) a zasypeme jimi mouku. Promnmeme jako na drobenku.
Pak přidáme mléko a olej a vypracujeme těsto. Necháme vykynout.


Kynuté těsto s kmínem
Mouku prosijeme do mísy.
Máslo rozpustíme, necháme trochu zchladnout. Přidáme do mísy.
Mléko ohřejeme, nadrobíme doo něj droždí a nalijeme do mísy.
Přidáme sůl, kmín a žloutky. Zpracujeme těsto. Necháme vykynout.


Křehké těsto
Ze surovin zpracujeme těsto. Zabalíme do fólie a necháme v chladu uležet asi 1 hodinu.

Z kynutých těst rozvalujeme tenké placky, poklademe náplní a necháme ještě asi 10 minut kynout. Pečeme, podle tloušťky těsta, 10-15 minut.

Křehké těsto vyvaluje na tenko, propícháme vidličkou, klademe náplň a pečeme asi 15 minut.


°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°

Přílohy

27. října 2008 v 10:34 | Didla |  Slané

vyobrazeníBylinkové špagety

Ingredience:
špagety,
kousek másla,
jemně nasekané zelené koření - pažitku, petrželku, trochu šalvěje a rozmarýnu,
trochu smetany, nebo šlehačku na ozdobu,
nudličky nakrájené šunky,
nastrouhaný tvrdý sýr,
vegeta
Příprava:
Uvaříme špagety.
Na pánvi rozpustíme máslo a na něm zpěníme jemně nasekané zelené koření. Na máslo s bylinkami přidáme špagety, promícháme a zalejeme trochou smetany. Pokud budeme mít náladu, ušleháme i šlehačku na ozdobu.

Bylinkové špagety vylepšíme nudličkami šunky a nastrouhaným tvrdým sýrem, výrazněji ochutit vegetou.
Uvidíte že objevíte zcela nové špagety.

vyobrazeníMakarónový salát.

recept je určen pro 6 osob(y)
Ingredience:
225g balení makarónů
4 na tvrdo uvařená vejce
250ml majonézy
125ml kyselé smatany
sůl a pepř podle chuti
2 lžičky dijonské hořčice, nebo podobné
2 řapíky celeru, na plátky nakrájené
1 cibule, nejlépe červená, na jemno nakrájená
asi 15 zelených oliv, vypeckovaných a posekaných
4 sladkokyselé okurky, na drobno nakrájené
1 střední mrkev, nastrouhaná
1 zelená paprika, očištěná a na jemno nakrájená
1 velká, nebo 2 malé naložené kápie, na jemno nakrájené
1 lžíce celerových semínek
lák z okurek podle potřeby zapotřeby
Příprava:
Uvařit makaróny dle návodu na balení. Uvařit vejce a vložit je do studené vody. Nechat úplně vychladnout a potom je oloupat.

V menší misce smíchat majonézu, hořčici, kyselou smetanu, sůl a pepř. Přidat 1-2 lžic láku z okurek, je-li zapotřeby.

Ve valké servírovací míse smíchat makaróny, celer, okurky, cibuli, olivy, mrkev, kapii, zelenou papriku, semínka a posekaná vajíčka. Přidat dresing a lehce, ale dobře promíchat.

Nechat zchladit a podávat jako bramborový salát, na příklad ke smaženému kuřeti.


vyobrazeníSmažené špagety s parmezánem podle Jamieho Olivera

recept je určen pro 4 osob(y)
Ingredience:
1 balení špaget (400-500 g)
sůl na uvaření špaget
3 vejce + 1-2 žloutky
100-150 g nastrouhaného parmezánu (lépe čerstvě strouhaný)
1 svazek zelené petrželky (s plochými listy)
3 stroužky česneku
čerstvě drcený černý pepř
mořská sůl
olivový olej
Příprava:
Vajíčka, žloutek, nastrouhaný česnek, jemně nasekanou petrželku a strouhaný parmezán promícháme ve větší míse.
Špagety přelámeme na třetiny jejich délky a uvaříme podle návodu na skus - lépe tvrdší než naopak. Po uvaření je oproti obvyklým zvyklostem propláchneme studenou vodou a necháme zcela vychladnout. Vychladlé a dobře okapané přidáme do mísy s vajíčky, petrželkou, česnekem a sýrem a důkladně promícháme.
Do pánve nalijeme olivový olej a jakmile je dobře rozžhavený, klademe do něj kopičky ze špagetové směsi (pomocí naběračky) a ze všech stran smažíme dokřupava. Hotové dochutíme čerstvě namletou mořskou solí a černým pepřem.

Tip: Do sýrové směsi můžeme přidat dvě nasekané ančovičky (nevyzkoušeno) nebo chilli papričky.

Podáváme buď samostatně nebo jako přílohu k minutkovému masu.

Zdroj: Dnes vyzkoušený recept (podávaný s medailonky z vepřové panenky) z knihy Jamie Oliver po italsku - lehce pozměněný...


Doporučená příloha:
asi vínečko, pro děti džus


vyobrazeníBramborová kaše s česnekem (DIA).

recept je určen pro 6 osob(y)
Ingredience:
Na jednu porci: 178 kalorií, 4g tuku.

500g oloupaných červených, nebo podobných brambor, na 1/8 nakrájených, vhodných na přípravu kaše °
500g oloupaných Russet brambor, nebo podobných, nakrájených na 4cm kostky °
5 stroužků česneku, oloupaných
180ml mléka bez tuku
2 lžíce másla
3/4 lžičky hrubé soli (nejlépe mořské)
pepř podle chuti

° nebo 1kg brambor, vhodných na kaši
Příprava:
V kastrolu smíchat brambory, celé stroužky česneku a dostatečně studené vody, aby přesahovala o 5cm. Přivíct do varu, snížit teplotu a vařit po asi 15min., nebo až se brambory dají lehce propíchnout vidličkou. Slít brambory a udržovat je v teple.

Ve stejném kastrolu smíchat mléko, máslo, sůl a pepř. Dát na oheň a zahřívat, až se máslo rozpustí a mléko je teplé.

Propasírovat brambory a česnek a jemně dovnitř zamíchat mléko, až je směs lehká.

Ihned podávat.


vyobrazeníBramborová kaše se slaninou

recept je určen pro 4 osob(y)
doba přípravy je cca 25 minut
Ingredience:
1,5 kg brambor,
100 g slaniny,
250 g goudy,
1 štěrbák,
30 g másla,
bílý pepř,
nastrouhaný muškátový oříšek
Příprava:
1. Brambory oloupeme, omyjeme, rozčtvrtíme a v mírně osolené vodě asi 20 min. vaříme.

2. Mezitím nakrájíme slaninu na kousky a na pánvi opečeme. Sýr nastrouháme.

3. Štěrbák očistíme, odkrojíme zavadlé listy, omyjeme, necháme okapat a nakrájíme na nud­ličky asi 1 cm silné.

4. Brambory slijeme a vývar zachytíme. Poté přidáme máslo a rozšťoucháme je. Přilijeme asi polovinu vývaru. Mírně ochutíme pepřem a muškátovým oříškem.

5. Kousky slaniny a polovinu nastrouhaného sý­ra vmícháme do bramborové kaše. Nakonec přidáme ještě štěrbák a povrch posypeme zbývající polovinou nastrouhaného sýra.


vyobrazeníBramborové placičky

recept je určen pro 8 osob(y)
doba přípravy je cca asi 1 hod.
Ingredience:
1000 g brambor (spíše moučných)
50 g másla
1,5 dcl mléka (asi tak)
300 g polohrubé mouky
1- 2 vejce
sůl
olej nebo sádlo
Příprava:
Brambory uvaříme ve slané vodě doměkka. Přidáním másla a mléka a následným rozmixováním (rozšleháním) připravíme bramborovou kaši.
Do vychladlé kaše přidáme mouku, vejce a sůl, je-li třeba. Zpracujeme těsto, které vyválíme na placku silnou asi 0,5 cm. Skleničkou nebo vykrajovátkem vykrajujeme kulaté placičky o průměru cca 5-7 cm a smažíme do lehce zlatova na oleji nebo sádle. Po vyndání odtučníme na ubrousku nebo kuchyňské utěrce.
Je to naprosto delikatesní příloha k domácímu uzenému se špenátem (ale opravdu stačí jen ten špenát), možná že to předčí i bramboráky ke gulášům.


vyobrazeníKarí rýže s ananasem

recept je určen pro 4 osob(y)
doba přípravy je cca 45 minut
Ingredience:
500 g vykostěné jehněčí kýty,
1 cibule,
2 lžíce oleje z klíčků,
1 - 2 lžičky karí,
250 g dlouhozrnné rýže,
3 lžíce zrnitého zeleninového vývaru (instant. ),
300 g mraženého špenátu
1/2 čerstvého ananasu,
bílý pepř,
sůl
Příprava:
1. Jehněčí maso omyjeme, osušíme a nakrájíme na menší kostky. Cibuli oloupeme a jemně pose­káme. Spolu s masem prudce opečeme na horkém oleji. Okořeníme karí.

2. Přidáme propláchnutou rýži a zalijeme 1 l vody. Uvedeme do varu a vsypeme zeleninový vývar. Přikryté vaříme na velmi mírném ohni pod bodem varu asi 15 min.

3. Mražený špenát trochu rozmrazíme a připraví­me podle návodu na obalu. Opatrně ho vmícháme do rýže a společně povaříme ještě 5 min.

4. Ananas oloupeme. Dužinu nakrájíme na malé kostičky, zamícháme do rýže a prohřejeme. Pokrm podle chuti přisolíme a pikantně okořeníme pepřem.


vyobrazeníMexická rýže

recept je určen pro 4 osob(y)
Ingredience:
1 lžička soli
1 stroužek česneku na jemno posekaný
3 lžíce kukuřičného, nebo jiného rostlinného oleje
450ml neuvařené rýže
900ml kuřecího vývaru
110ml rajčatového pyré, nebo rozmačkaných konzervovaných rajčat (jenom ne kečup)
110ml posekané zelené papriky
110ml posekané cibule
Příprava:
V kastrolku rozehřát olej a osmažit na něm rýži do světlezlatova. Přidat cibuli, česnek a papriku a také je orestovat.

Rozmixovat vývar s rajčatovým pyré, nebo rajčaty a solí. Přilít k rýži a vše na pomalém ohni dusit asi po 20min., nebo až je tekutina vsáklá.


vyobrazeníRýže šunková


Ingredience:
Porce 150 g
600 g rýže,
120 g tuku,
950 g vody
150 g šunky,
sůl;

Porce 200 g
840 g rýže,
160 g tuku,
1260 g vody
200 g šunky,
sůl;

Příprava:
Přebranou rýži několikrát propláchneme studenou vodou, potom ji spaříme, znovu propláchneme , scedíme, přidáme 1/2 dávky tuku, zalijeme dávkou vody, mírně osolíme, zvolna povaříme, přikryjeme pokličkou a dusíme doměkka. Nakonec do rýže přidáme šunku nakrájenou na drobné kostičky a prohřátou na zbylé polovině dávky tuku a promícháme vidličkou.

vyobrazeníRýže pažitková (petrželová)

recept je určen pro 10 osob(y)
Ingredience:
Porce 150 g
700 g rýže,
75 g tuku,
1050 g pitné vody,
120 g pažitky (petrželové nati)
sůl;

Porce 200 g
900 g rýže,
100 g tuku,
1350 g pitné vody,
160 g pažitky (petrželové nati)
sůl
Příprava:
Přebranou rýži několikrát propláchneme studenou vodou, potom ji spaříme, znovu propláchneme a necháme okapat. Ve vhodné nádobě rozpustíme tuk, přisypeme okapanou rýži a lehce ji osmahneme. Zalijeme horkou vodou, mírně osolíme, zvolna zavaříme, přikryjeme poklicí a dusíme doměkka. Do udušené rýže nakonec lehce zamícháme pečlivě opláchnutou a jemně nakrájenou pažitku nebo zelenou petrželku.

Rýže žampiónová
recept je určen pro 10 osob(y)
Ingredience:
Porce 150 g
600 g rýže,
120 g cibule,
75 g tuku,
180 g čerstvých žampiónů,
800 g pitné vody,
sůl

Porce 200 g
800 g rýže,
160 g cibule,
100 g tuku,
240 g čerstvých žampiónů,
1200 g pitné vody,
sůl

Příprava:
Přebranou rýži několikrát propláchneme studenou vodou, potom ji spaříme, znovu propláchneme a necháme okapat. Jemně nakrájenou cibuli zpěníme na tuku, přidáme očištěné, opláchnuté žampióny nakrájené na tenčí plátky, krátce podusíme, přidáme k nim připravenou rýži, zalijeme dávkou vody, mírně osolíme, promícháme, zvolna zavaříme, přikryjeme pokličkou a dusíme doměkka.
Udušenou rýži promícháme vidličkou.

Marinády

27. října 2008 v 9:57 | Didla |  Slané

vyobrazeníAmerická barbecue marináda.

Ingredience:
Na necelý 1 hrnek marinády.

1/2 hrnku chili omáčky
1/2 hrnku na drobno nakrájené cibule
4 lžíce vody
2 lžíce hnědého cukru
1 lžíce Worcestershire omáčky
1 lžíce jablečného octa
1 lžička chili v prášku
1/2 lžičky celerových semínek
1/4-1/2 lžičky omáčky z pálivých papriček jako je Tabasco

Příprava:
V malém kastrolku smíchat všechny ingredience a pomalu povařit po 10-12min., až vše zhoustne. Sem tam zamíchat. Nechat vychlanout.

P.S. Hodí se na kuře, žebírka a vepřové kotlety. Může se použít také jak omáčka na barbecue.

vyobrazeníBlesková marináda na steak.

Ingredience:
Na 12 steaků

250ml oleje
4 lžíce balsamického octa
1 lžička sójové omáčky
1 lžička Worcestershire omáčky
1 lžíce utřeného česneku
1/2 lžičky estragonu
1/2 lžičky rozmarýnu
1/2 lžičky bazalky
1/2 lžičky tymiánu
1 lžička kayánského pepře
1/2 lžičky majoránky

Příprava:
Smíchat vše dohromady. Marinovat maso po 3-12 hodin. Použít na potírání masa při grilování.


vyobrazeníBBQ kovbojská omáčka.
recept je určen pro 4 osob(y)

Ingredience:
120ml kečupu
2 lžíce melasy, nebo medu (běžně se užívá melasy na vaření)
120ml silné espresso kávy
1 střední cibule na drobno nakrájená
1/2 zelené papriky, na drobné kostičky nakrájené
3-4 stroužky česneku, utřené
2 lžíce sušené hořčice
1 lžíce vody
4 lžíce jablečného octa
6 lžic hnědého cukru
2 lžíce Worcestershire omáčky
2 lžíce mletého římského kmínu
4 lžičky kayenského pepře
sůl a pepř podle chuti
Příprava:
Smíchat hořčičný prášek se lžicí vody na pastu.

V kastrolku smíchat hořčičnou pastu s ostatními ingrediencemi a přivéct do varu. Vařit na středním ohni za stálého míchání, až omáčka zhoustne, 20+min.

vyobrazeníMedová grilovací omáčka z Caroliny
doba přípravy je cca 1 hod.

Ingredience:
250 ml kečupu
250 ml octa
125 ml melasy
125 ml medu
½ lžičky soli
¼ lžičky sušeného česneku můžete nahradit 4 stroučky čerstvého
¼ lžičky cibulové soli nemáte li, můžete nahradit 1 čerstvou cibulí
¼ lžičky tabaska
Příprava:
V kastrole smíchejte všechny jmenované suroviny a dejte je vařit na prudký oheň. Za stálého míchání přiveďte směs do varu.

Když směs začne bublat, zeslabte oheň a při níské teplotě vařte nepřikryté 30 az 45 min až směs zcela zhoustne.

Nechejte vychladnout a pak naložte do této omáčky kuřecí křidélka či vepřová žebírka. Nejlepší je naložit maso přes noc a pak péct v troubě či grilovat.


vyobrazeníPomerančová marináda s rozmarýnem
recept je určen pro 8 osob(y)

Ingredience:
200 ml čerstvé šťávy z pomerančů,
2 česneky,
1 lžíce bylinkového octu,
2 lžíce olivového oleje,
2 lžičky hořčice typu kremžská,
15 g čerstvého rozmarýnu,
sůl, pepř

asi 18 kousků kuřecích prsíček
Příprava:
Šťávu z pomerančů smícháme s rozmačkaným česnekem, octem, olejem, hořčicí, solí a pepřem. Rozmarýn nastříháme na malé kousky a přidáme do marinády.

Maso marinujeme minimálně 2 hodiny v lednici, občas promícháme.
Doporučená příloha:
salát s bagetou


vyobrazeníPomerančová marináda s česnekem
recept je určen pro 4 osob(y)
doba přípravy je cca 15 min

Ingredience:
kuřecí, nebo krůtí maso

1dcl 100% pomerančového džusu
3 lžíce sójové omáčky
2 lžíce oleje
3 stroužky prolisovaného česneku
lžičku soli
lžičku bazalky
pepř
Příprava:
Ingredience promícháme, maso naložíme alespoň na tři hodinky do ledničky a grilujeme, nebo opečeme na pánvi.

Pokud pečeme na pánvi, ze zbylé marinády se dá udělat výborná šťávička na přílohu.


vyobrazeníBarbecue marináda na gril (pro Raky)
recept je určen pro 1 osob(y)


Ingredience:
2,5 šálku vývaru
1,5 lžičky soli
10 lžic worchesteru
5 lžic jemného octa - čili nejlépe vinného
5 lžic oleje
1,5 lžičky ostré hořčice
1,5 lžičky papriky
1,5 lžičky glutasolu
1 lžička česneku jemně prolisovaného
1 lžička tabasca
1 lžička chilli (nebo čerstvě umletého pepře)
0,5 lžičky mletého bobkového listu

Příprava:
Smícháním získáme 1 litr marinády, což je tak akorát na 12 porcí masa ke grilování.
Do marinády nakládáme a potíráme maso při grilování.


vyobrazeníBlesková marináda na gril (pro Raky)


Ingredience:
1 šálek chilli omáčky
1 šálek rajčatového kečupu
1 šálek vody se 4 lžícemi oleje
sůl, cukr, tabasco nebo cayennský pepř

Příprava:
Všechny přísady smícháme a ev. ještě dochutíme


vyobrazeníDomácí příprava Teriyaki marinovací omáčky


Ingredience:
125ml sojové omáčky
2 lžice mirin vína (z rýže), nebo sherry
1 lžíce rostlinného oleje jako je podzemnicový (ne olivový)
1 lžíce cukru

Příprava:
V kastrolku přivéct vše do varu a míchat, až se cukr rozpustí. Sundat z ohně a použít dle potřeby. Omáčka vydrží několik dní v chladniče.Chilli-lime marináda
recept je určen pro 4 osob(y)

Ingredience:
1/3 hrnku lime šťávy,
1 stroužek česneku (rozetřeného),
2 KL zázvoru (nastrouhaného),
1 PL sojové omáčky,
1 KL chilli (jemně nasekané),
1 malá cibule (jemně nasekaná).
Příprava:
Přísady smícháme, nalejeme na porce kuřete a dáme do chladna, nejméně na 1 hodinu.vyobrazeníKreolské koření na ryby a mořskou havěť recept je určen pro 2 osob(y)

Ingredience:
1/3 hrnku soli
1/4 hrnku česneku v prášku
1/4 čerstvého pomletého černého pepře
2 lžíce kayenského pepře
2 lžíce tymiánu
2 lžíce dobromyslu
1/3 hrnku sladké, mleté, červené papriky
3 lžíce cibule v prášku
Příprava:
Dobře vše smíchat a dát do sklenice se širokým hrdlem a těsným uzávěrem.

Nemáte-li moc rádi pepř, změňte dávku na polovinu. Vydrží indefinitivně.

PS:
Můžete udělat z menší dávky. Také můžete dát do menších skleniček a obdarovat vaše gurmánské přatele.vyobrazeníGrilovací omáčka, nebo marináda na všechna masa (i bez grilu)

Ingredience:
Na 1L

1 lžíce másla
2 střední cibule posekané
4 na jemno posekané stroužky česneku
2 zelené mírně pálivé papričky
2 lžičky chili v prášku
2 lžíce pomletého koriandru
1 hrnek silné kávy
4 lžíce Worcestershire omáčky
2 lžíce sójové omáčky
250ml domácí rajčatové omáčky, nebo konzervované
4 lžíce jablečného ota
4 lžíce limetové šťávy (může být i citronová)
250ml napěchovaného hnědého cukru
120ml jablečného vína, nebo moštu

Příprava:
Rozehřát máslo na středném ohni a osmažit ne něm cibuli asi 3-5min. Přidat zelené papričky, chili, koriandr a česnek. Smažit další 3 min, až je zelenina měkká a směs voňavá.

Přidat kávu, Worcestershire, rajčatovou a sójovou omáčku, ocet, limetovou šťávu, cukr a jablečné víno nebo mošt. Snížit teplotu a pomalu dusit po 30min. Sem tam zamíchat.

Sejmout s ohně a trochu zchlazené po částech rozmixovat do hladka.

TIP: Omáčka se hodí na všechna masa a na jejich marinování.

Dortíky..

27. října 2008 v 9:47 | Didla |  Sladké

Čokoládový mramorovaný dort

Působí zcela profesionálním dojmem, a to i díky mramorování, které se objeví, když do něj zakrojíte. Tenhle efekt zvládne i nadšený laik - ovšem hostům to nemusíte prozrazovat...
Ingredience:
 • 150 g čokolády na vaření (nejlépe se 70% obsahem kakaové hmoty)
 • 250 g změklého másla + ještě trochu na vymaštění formy
 • 220 g krupicového cukru, nejlépe hnědého
 • 4 velká vejce
 • 220 g hladké mouky
 • 2 lžičky prášku do pečiva
 • 100 g mletých mandlí
 • 3 lžíce kakaa holandského typu
 • 1 lžíci mléka
 • 1 sáček vanilinového cukru, 2 lžičky vanilkové tresti nebo špetku extraktu z pravé vanilky
 • zakysanou smetanu k podávání (nemusí být)
 • kandovanou citrusovou kůru

Na čokoládový krém:
 • 140 ml smetany ke šlehání
 • 170 g čokolády na vaření (nejlépe se 70% obsahem kakakové hmoty), rozlámané na kousky
Doba přípravy: 25
Pečení: 90-100 minutPříprava jídla:
1. Troubu předehřejte na 160, horkovzdušnou na 140 °C. Vymastěte formu: buď nerezovou o objemu 1,7 l, nebo nádobu z varného skla, na jejíž dno položte kolečko pečicího papíru o průměru cca 9 cm. (Můžete péct v běžné dortové formě, dezert ale nebude mít tak zajímavý tvar.)

2. Čokoládu nalámejte do ohnivzdorné misky, přidejte 20 g másla a misku dejte nad nádobu s mírně vroucí vodou, dokud se čokoláda nerozpustí (zvládne to ale i mikrovlnka, viz Tip Apetitu). Pak promíchejte dohladka.

3. Zbylé máslo, mouku, cukr, vejce, prášek do pečiva a 80 g mandlí dejte do jiné nádoby a dvě až tři minuty prošlehávejte, až je směs hladká a krémovitá. Dvě třetiny oddělte do jiné misky a přidejte k nim kakao a mléko. Do zbytku směsi vetřete zbylé mandle a vanilinový cukr nebo extrakt.

4.
Do formy dejte nejprve trochu vanilkového těsta. Na něj nalijte lžíci kakaového těsta a pak - opět lžící - trochu rozpuštěné čokolády, ale tak, aby se nedostala až ke stěnám nádoby. Dál střídavě vrstvěte; jednotlivé sladké hmoty můžete lžící lehce roztírat, aby se barvy smísily. Nakonec uhlaďte povrch a směs dvakrát třikrát projeďte křížem krážem špejlí nebo koncem lžičky - tím vytvoříte mramorování. Pracujte ale lehkou rukou, abyste těsta nepromísili až příliš.

5. Pečte asi hodinu a půl až hodinu a čtyřicet minut, dokud dort trochu nevyběhne a není na dotyk pevný. Nechte ho vychladnout ve formě, pak nožem opatrně objeďte okraje a vyklopte jej na plochý talíř.

6. Na čokoládovou polevu zahřejte smetanu v kastrůlku, až se po okrajích začnou objevovat bublinky. Vsypte nalámanou čokoládu a stáhněte z ohně. S citem promíchejte, vlijte do misky a nechte stát, dokud se čokoláda nerozpustí. Nechte ji vychladnout; občas promíchejte.

7. Vychladlou polevou přelijte dort a rozetřete ji - nejlépe to jde obrácenou lžící nebo plochým nožem. Ještě dezert ozdobte proužky kandované citrusové kůry a pak ho uchovejte v chladu. Servírujte tenké plátky (je velmi vydatný), případně ozdobené kopečkem zakysané smetany - její svěžest krásně vyrovná sytou chuť čokolády, másla a oříšků.
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°


vyobrazeníFrancouzský dort nádherně zdobený čokoládou.


Ingredience:
1 lžíce instantní kávy, nebo na jemno umleté espresso kávy
6 lžic kakaa
12 lžic horké vody
125g másla
250ml jemného krystalového cukru
3 žloutky
3 bílky
1 lžička jedlé sody
6 lžic kyselé smetany
370ml mouky
6 lžic jemného krystalového cukru navíc

čokoládový máslový krém:
250g tmavé posekané čokolády
185g másla, nakrájeného na lupínky

Kirsch krém:
300ml šlehačky
250g jahod, nebo jiného drobnějšího ovoce, očištěné a nakrájené, uschovat několik celých na ozdobu
1 lžíce Kirsche, nebo třešňovice

Příprava:
Vymazat vysokou 23cm dortovou formu, vystřihnout dno z pečícího papíru a vložit ho dovnitř. Taktéž ho vymasit.

Smíchat kávu a prosyté kakao s vodou do hladka. V misce našlehat změklé máslo, cukr, žloutky a přidat polovinu kakaové směsi. Našlehat těstíčko do hladka a lehka.

Zamíchat dovnitř jedlou sodu a kyselou smetanu se zbytkem zbývající kakaové směsi společně s prosátou moukou.

Našlehat bílky do měkkých kopečků a postupně přidávat extra cukr. Našlehat na pevný sníh. Lehce do těsta nadvakrát přidat sníh. Těsto rozetřít do připravené formy a péct v předem vyhřáté troubě na 180°C asi po 1 hodinu, nebo až zapíchnutá špejle do středu dorty je po vyjmutí čistá.

Vyklopit dort na mřížku a nechat vychladnout. Rozkrojit na 3 vrstvy a ty spojit Kirsch krémem. Položit na talíř, přikrýt a vložit do chladničky.

Povrch i strany dortu potřít krémem. Ozdobit dort růžicemi pomocí cukrářského sáčku s ozdobnou násadkou. Strany dortu mohou být ozdobeny pomocí cukrářské špachtle, neho i vidličky. Zbytek ozdoby jsou velké čokoládové hobliny a čokoládové lístky. Kolem položit několik celých jahod.

Čokoládový krém:
Nad parou rozehřát máslo s čokoládou. Sejmout a vychladit. Sem tam zamíchat. Jak rychle krém zhoustne tak, aby se dal stříkat cukrářským sáčkem s ozdobnou násadkou, záleží na teplotě v místnosti. Může být však rychle zchlazen v chladničce, ale musí se míchat každých 5min., aby krém netuhnul, jenom u stěn misky.

Kirsch krém:
Našlehat šlehačku do pevna, lehce do ni vložit jahody namočené do kirsche, nebo třešňovice.


°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°

Nejlepší čokoládový dort

Když má být opravdu čokoládový, jen kakao nestačí. Experimentování mě nakonec dovedlo k výsledku z říše těch nejhříšnějších snů. Každý kousek se jen rozplývá na jazyku!
Ingredience:
 • 200 g tmavé čokolády s aspoň 60% podílem kakaové hmoty
 • 200 g másla nakrájeného
 • na kousky + na vymazání formy
 • 1 lžíce instantní kávy
 • 170 g hladké mouky
 • 1 lžička prášku do pečiva
 • ¼ lžičky sody
 • 200 g přírodního cukru typu muscovado
 • 200 g přírodního krupicového cukru
 • 25 g tmavého kakaa holandského typu nebo tzv. cukrářského kakaa
 • 3 středně velká vejce
 • 75 ml (5 lžic) podmáslí
 • strouhaná čokoláda nebo čokoládové hoblinky na ozdobu

Na polevu:

 • 200 g kvalitní tmavé čokolády (viz výše), nalámané
 • 280 ml smetany ke šlehání
 • 2 lžíce přírodního krupicového cukru
Doba přípravy: 40
Pečení: 1 hodina 30 minut
Chladnutí: alespoň 1 hodina
Počet porcí: 14 řezůPříprava jídla:
1. Kruhovou dortovou formu s odnímatelným dnem vymastěte a dno vyložte pečicím papírem. Troubu předehřejte na 160, horkovzdušnou na 140 °C. Čokoládu nalámejte do kastrůlku, přidejte máslo a kávu, rozpuštěnou ve 120 ml vroucí vody. Prohřívejte, až se čokoláda a máslo rozpustí, ale nezahřívejte příliš.

2. Mezitím promíchejte v míse mouku, prášek, sodu, cukr a kakao tak, aby ve směsi nebyly žádné žmolky. V jiné misce smíchejte vejce s podmáslím.

3. Rozpuštěnou čokoládu a vaječnou směs promíchejte s moukou, aby vznikla hladká, polotekutá směs. Vlijte do formy a pečte zhruba hodinu a půl. Do středu korpusu vpíchněte špejli; neulpí-li na ní vlhké drobečky, je upečeno. Praskliny na povrchu nevadí -zakryje je poleva. Korpus nechte vychladnout (trochu klesne), vyklopte na drátěnou podložku a sejměte formu.

4. Vychladlý korpus podélně rozřízněte na tři díly. Čokoládu na polevu dejte do misky. V kastrůlku zahřejte smetanu s cukrem k bodu varu, přelijte přes čokoládu a promíchejte dohladka. Trochou polevy spojte díly korpusu, zbytkem dort přelijte a po stranách polevu uhlaďte širokým nožem.

5. Ozdobte nastrouhanou čokoládou nebo hoblinkami, nakrouhanými z chladného kousku čokolády škrabkou na zeleninu. V chladu vydrží dort vláčný a šťavnatý tři až čtyři dny.°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°

Dort s cappuccinovými bambulkami

Třené těsto:
100 g hladké mouky
25 g Gustin Dr.Oetker
3 rovné KL Kypřicího prášku do pečiva Dr.Oetker
125 g moučkového cukru
1 bal Vanilínového cukru Dr.Oetker
špetka soli
125 g měkkého margarínu
3 vejce (velikost M)
strouhaná kůra z 1 pomeranče
Obloha:
1 kompot mandarinek (netto 175g)
400 ml smetany ke šlehání
2 bal Smeta-fixu Dr.Oetker
2 bal Vanilínového cukru Dr.Oetker
20 g Cappuccina
Poleva:
1 bal Polevy tmavé Dr.Oetker
1. Třené těsto: mouku, Gustin a kypřicí prášek smícháme a prosejeme do mísy. Přidáme zbylé suroviny a vše vypracujeme elektrickým šlehačem (míchací metly) nejprve krátce na nejnižším stupni otáček, pak 2 minuty na nejvyšším stupni, do hladkého těsta. Těsto nalijeme do formy (prům. 26 cm, dno vymazané, vyložené pečícím papírem) a uhladíme. Dáme péct:
Elektrická trouba: asi 170 °C (předehřát)
Horký vzduch: asi 150 °C ( nepředehřát)
Plynová trouba: asi stupeň 3 ( nepředehřát)
Doba pečení: cca 25-30 minut
2. Po upečení vyndáme korpus z formy, položíme na dortovou mřížku, stáhneme pečící papír a necháme vychladnout.
3. Korpus položíme na dortový tác. Mandarinky necháme v sítu dobře okapat. Šlehačku nejdříve ušleháme do polotuha. Smeta-fix, vanilínový cukr a cappuccino smícháme se šlehačkou a tu pak ušleháme do tuha. Šlehačkou naplníme zdobící sáček (bez zdobícího konce) a vytváříme na korpusu těsně vedle sebe do kruhu malé bambule (kopule), na které poklademe mandarinky.
4. Polevu rozehřejeme podle návodu na obalu, ustřihneme malý růžek a tenkými proužky "pocákáme" dort. Dort dáme na min. 2 hodiny do lednice.

°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°Jablečný dort s trubičkami

Korpus:
120 g piškotů (1 malé balení)
100 g másla
Náplň:
32 zmrzlinových trubiček (2 bal) - rozpůlit na 64 krátkých
3 bal Želatiny čiré Dr.Oetker
1 1/4 l jablečného džusu (z toho 0,5 l na namočení želatiny)
1 PL citrónové šťávy
400 - 500 ml šlehačky
2 bal Vanilinového cukru Dr.Oetker
50 g cukru
Na ozdobu:
1 jablko
trochu citronové šťávy
lístky máty
1. Piškoty rozdrtíme válečkem a dobře smícháme s rozpuštěným máslem. Hmotu dáme do vymazané dortové formy (průměr 26 cm) a umačkáme lžící do hladka.
2. Želatinu necháme nabobtnat v 0,5 l jablečného džusu 10 min a pak zahřejeme podle návodu. Rozehřátou želatinu vmícháme do zbylého džusu smíchaného s citrónovou šťávou (zvolíme velkou mísu) a necháme vychladnout cca 15 min. Šlehačku vyšleháme s cukrem a vanil. cukrem (nemusí být zcela tuhá). Vyšlehanou šlehačku dobře vmícháme ruční metlou do vychladlé jablečné směsi. Pak necháme směs v míse, dokud nezačne tuhnout - občas promícháme, aby hmota tuhla rovnoměrně (nejen na povrchu). Pozor - tuhne dlouho z důvodu velkého množství hmoty. Tuhnoucí fáze trvá cca 1 hodinu při pokojové teplotě. Pokud chceme tuhnutí urychlit v lednici, nezopomínáme promíchávat častěji.
3. Již tuhnoucí hmotu (ne zcela řídkou) nalijeme do formy na piškotový korpus a podél stran kolmo ke dnu formy napícháme přepůlené (zkrácené) zmrzlinové trubičky těsně vedle sebe - dáváme při tom pozor, aby trubičky nepadaly. Dort dáme tuhnout na min. 3 hodiny do lednice.
4. Okraj formy opatrně uvolníme nožem a dort přendáme na servírovací talíř. Oloupané jablko nakrájíme na tenké plátky, pokapeme citrónovou sťávou a ozdobíme jím dort. Dekorujeme lístky máty.
TIP: Pokud děláte dort v menší formě - prům. 20 cm - trubičky nepůlíme (ponecháme je dlouhé, aby se zvýšil okraj na náplň). V takovém případě potřebujeme 48 zmrzlinových trubiček.

°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°Zamilovaný dort

Těsto:
3 vejce
120 g moučkového cukru
120 g polohrubé mouky
1/2 bal Kypřicího prášku do pečiva Dr.Oetker
asi 5 banánů
2 PL citrónové kůry
Šlehačková náplň:
500 ml smetany na šlehání
2 bal Smeta-fixu Dr.Oetker (ztužovač šlehačky)
Čokoládová náplň:
100 g mléčné čokolády
100 g hořké čokolády
250 ml smetany na šlehání
150 g měkkého másla
Na ozdobu:
12-16 čokoládových srdíček (Milka)
2 PL strouhané čokolády
1. Oddělíme žloutky a bílky. Z bílků ušleháme sníh, postupně přidáme moučkový cukr a opět šleháme do tuha. Do sněhu přidáme žloutky a znovu šleháme do tuha. Nakonec zlehka vmícháme mouku prosátou s kypřicím práškem. Těsto vylijeme do dortové formy vyložené pečícím papírem. Pečeme v předehřáté troubě při teplotě cca 170 °C po dobu asi 20 minut.
2. Po upečení stáhneme z korpusu papír, přendáme ho na servírovací talíř a necháme ho vychladnout. Kolem korpusu upevníme okraj dortové formy. Na korpus vyskládáme banány (12-16 koleček si ponecháme stranou na zdobení) pokapané citrónovou šťávou.
3. Čokoládová náplň: Obě čokolády nalámeme na menší kousky a na mírném ohni je rozpustíme ve smetaně. Směs necháme vychladnout při pokojové teplotě. Máslo utřeme do pěny a po lžících k němu přidáváme vychladlou čokoládovou směs. Šleháme dokud se náplň nespojí.
4. Šlehačková náplň: Smetanu ušleháme společně se Smeta-fixem.
5. Na banány na korpusu navrstvíme nejprve šlehačkovou náplň (část odebereme do zdobícího sáčku na dozdobení) a rovnoměrně ji rozetřeme. Pak na dort navrstvíme čokoládovou náplň a její povrch uhladíme.
6. Na dort nastříkáme z odebrané šlehačky hrudky, do kterých zapíchneme kolečko banánu a čokoládové srdíčko. Nakonec dort posypeme strouhanou čokoládou. Dort dáme do lednice na min. 3 hodiny.
Tenhle dortík vážně doporučuju..Už jsem ho dělala dvakrát..A když se vám povede,je opravdu moc skvelej..Teda pokud mate radi bananky..

Pár receptů moučníčků

27. října 2008 v 9:36 | Didla |  Sladké
Muffiny s čokoládou

POTŘEBNÉ PŘÍSADY

2 plné šálky polohrubej múky 2 lyžičky prášku do pečiva 1/2 lyžičky jedlej sódy 1šálka cukru (menej ako múky) 2-3 lyžice kakaa 100 g čokolády posekanej na kúsky (zopár kúskou si odložíme) 1 šálka mlieka (asi tak ako cukru alebo mnej) 90 ml oleja 1 vajce 1 vanilkový cukor

POSTUP PŘÍPRAVY

Zmiesame vsetky tzv. suché prísady (múka, cukor, kypriaci prášok, sóda soľ, vanilinový cukor čokoládu). V ďalšej mise zmiešame vidličkou všetky tzv. mokré ingrediencie (mlieko, olej, vajíčko). Mokré ingrediencie vlejeme k suchým a RUČNE zmiešame. naplníme košíky , poukladáme kúsky čokolády (nemusí byť všade) a upečieme v predhriatej rúre na 200°C. (ja som nemala formu na muffiny tak som ich dala len do malých papierový košíčkov a piekla som ich 10 min. Ak použijete formu tak to nejakých 20min.)

Nutella koláč

POTŘEBNÉ PŘÍSADY

170 g měkkého másla,170 g cukru krupice,3 vejce,200 g hladké mouky,2-3 lžičky prdopeč,4 lžíce mléka,7-10 lžic krému Nutella,50 g hrubě nasekaných ořechů,2 lžičky skořice

POSTUP PŘÍPRAVY

Troubu si předehřejeme na 180 stup.Kulatou formu o průměru 22 cm vymažeme máslem.Máslo,cukr,vejce,mouku,prdopeč,skořici a mléko mícháme až je směs úplně hladká,3/4 nalijeme do formy,uhladíme,naneseme nutellu,špejlí promícháme-tím uděláme vzorek a dolijeme zbytek těsta,uhladíme,posypeme strouhanými ořechy a dáme péct.Pečeme asi 70 minut,dokud nevyběhne,po upeč.necháme alespoň 15 min odpočívat,než ji vyklopíme.Zdobíme kopečkem šlehajdy,je to mňamka,dobrou chuť
Listový moučník

POTŘEBNÉ PŘÍSADY

listové těsto strouhaný kokos 500 g tvarohu vejce vanilkový cukr cukr dle chuti 250 g másla lžíce kakaa

POSTUP PŘÍPRAVY

Tento recept není z mé hlavy ale je opravdu moc dobrý...Listové těsto rozdělíme na dva stejné díly. Z první části vyválíme plát o velikosti plechu, na který jej přeneseme. Na těsto navršíme směs, kterou jsme připravili z tvarohu, vejce a cukrů. Přikryjeme druhou polovinou rozváleného těsta. Propícháme vidličkou a pečeme při 180 °C asi 30 minut. Vychladlý moučník v polovině rozkrojíme, namažeme polovinou krému, který jsme si připravili z másla, kakaa a cukru, a přiklopíme druhou polovinou. Na vrch rozetřeme zbylý krém, na kterém pomocí vidličky vytvoříme vlnky a posypeme kokosem. Necháme odležet.
Medové řezy

POTŘEBNÉ PŘÍSADY

TĚSTO-50 dkg hladké mouky,20 dkg rozpuštěného másla nebo Hery, 20 dkg cukru, 2 lžíce medu, 2 vejce, 2 lžičky jedlé sody rozpuštěné ve 2 lžičkách mléka HMOTA Z OŘECHŮ-40dkg ořechů nahrubo nasekaných, 12 dkg másla, 8 dkg cukru, 3 lžíce medu KRÉM-1a1/2 hrnku mléka, 2 lžíce hladké mouky, 1 lžíce Solamylu, 10 dkg cukru, 20 dkg másla, šťáva z 1 citronu

POSTUP PŘÍPRAVY

Z uvedených přísad vypracujeme těsto, které rozdělíme na 2 díly-pokud to lepí, přidáme ještě trochu mouky.
1.díl těsta - vyválíme na velikost plechu, pomocí válečku přeneseme na pečícím papírem vyložený plech - upečeme 15-20 minut na 150°-180°C ( podle toho jak peče trouba )
2.díl těsta - těsto vyválíme, přeneseme na pečícím papírem vyložený plech, potřeme hmotou z ořechů a upečeme stejně jako 1.díl
HMOTA Z OŘECHŮ - na hlubší pánvi rozpustíme máslo, přidáme ořechy a trošku osmažíme. Přidáme cukr, med, když to začne růžovět, odstavíme a dáme na připravené těsto a společně upečeme...
KRÉM - kaše : mléko, mouku, Solamyl a cukr uvaříme na hustou kaši. Po zchladnutí přidáme máslo a vyšleháme v hladký krém, pak opatrně vmícháme šťávu z citrónu.

Vychladlé placky polijeme rumem - nešetříme, jinak zůstanou placky tuhé a nebudou krásně vláčné. Na první upečenou placku natřeme krém, nyvrch položíme placku s ořechvou krustou. Necháme v chladu uležet
( alespoň 1 den ), nejlépe chutnají třetí den, ale málokdy vydrží tak dlouho.

To co vidíte na fotce nejsou mnou upečené placky. Když nemám moc času tak koupím v Tescu Medové plátky ( v balení jsou 4 kusy a stojí asi 30 Kč).Sloní slzy

Suroviny:
Těsto: 6 vajec
200g cukru
150g hladké mouky
3 PL kakaa
Náplň: 250ml zakys.smetany
10dkg mouč.cukru
citron.šťáva
250ml smetany
1želatinový ztužovač
banány

Postup:
Vejce s cukrem vyšleháme do pěny a vmícháme mouku a kakao. Těsto rozdělíme a rozetřeme na dva plechy s peč.papíry. Pečeme při 200°C, upečenost zkusíme špejlí.
Necháme vychladnout,překlopíme na čistý peč.papír a ten použitý opatrně sloupneme.
Zakys.smetanu smícháme s mouč.cukrem a cit.šťávou.Přidáme žel. ztužovač připravený dle návodu a vyšlehanou smetanu.Vše dobře promícháme.
Na pláty naneseme náplň, rozetřeme a na střed naskládáme oloupané banány s ořezanými špičkami.
Plát přeložíme přes banány a přitiskneme. Necháme v lednici minimálně hodinu tuhnout.


Černicová roláda

Suroviny:
Cesto:
8 vajec
8 polievkových lyžíc tmavého trstinového cukru
6 polievkových lyžíc polohrubej múky
1/2 kávovej lyžičky sódy bikarbóny
Plnka:
černicový lekvár (domáci)
Postup:
Bielky rozšľaháme so štipkou soli, postupne k nim pridávame trstinový cukor až kým nevznikne tuhý sneh. Všľaháme žĺtky pridáme múku zmiešanú so sódou. Pečieme 5 až 7 minút vo vyhriatej rúre na plechu vyloženom pomasteným papierom na pečenie. Potom vyberieme von a po miernom vychladnutí cesto vyklopíme. Natrieme lekvárom a stočíme (ja som natieral 2x aby sa lekvár dobre vpil do cesta). Hotovú roládu môžeme poliať čokoládou alebo posypať cukrom.

Tuning obrázky Golf III

27. října 2008 v 9:17 | Didla
Taky Golf:)

Tuning obrázky Škoda 120:)

27. října 2008 v 8:53 | Didla

Sony Ericsson W910i!

27. října 2008 v 8:28
Váš přenosný hrací automat
Přehrávač Walkman® změní váš telefon ve výkonný přenosný přehrávač. Vytvořte si z oblíbené hudby seznamy skladeb, poslouchejte zvukové knihy a podcasty.

Alternativní režimy přehrávání.
Vyzkoušejte nové způsoby výběru skladby. SensMe™ umožňuje výběr skladby či vytvoření seznamu skladeb podle vaší nálady. Chcete-li náhodně vybrat skladbu, pouze švihněte zápěstím.

Velkolepý displej
Horizontálně či vertikálně - prohlížejte a poslouchejte, jak vám to vyhovuje. Stačí si vybrat a užívat si krystalicky čistý a ostrý obraz velkého displeje.

Přidejte se a hrajte
Hudba a hry - tenký výsuvný telefon W910i Walkman® je hravý společník ve světě mobilní zábavy.

Ovládání pohybem
Jak snadno změnit hudbu: stačí zatřepat telefonem. Zapněte funkci ovládání pohybem, stiskněte a podržte tlačítko Walkman® a švihněte zápěstím. Telefon zavibruje a potvrdí tak změnu skladby - poté náhodně vybere novou skladbu z aktuálního seznamu a přehraje ji.

Specifikace:
==========
Velikost: 99 x 50 x 12 mm
Hmotnost: 86 g
Displej: TFT s 262 144 barvami, 240x320 pixel
Paměť: paměť telefonu 35MB*, podpora karet Memory Stick Micro (M2) (až 8 GB)
*Skutečná volná paměť se může lišit podle konfigurace telefonu od dodavatele
Sítě: EDGE, GSM 850 / 900 / 1800 / 1900, HSDPA 2100, UMTS 2100
Fotoaparát: dvoumegapixelový, 2.5násobný digitální zoom, nahrávání videa, obrázkové blogování
Hudba: Bluetooth stereo (A2DP), Mega Bass, PlayNow, podpora formátů MP3 a AAC, TrackID™, Walkman® player
Internet: webový prohlížeč NetFront™, kanály RSS
Zábava: Java, FM rádio s RDS, sledování videa, trojrozměrné hry, vysílané video
Připojení: technologie Bluetooth, modem, podpora USB¨, synchronizace s PC, velkokapacitní médium USB
Zprávy: E-mail, obrázkové zprávy (MMS), predikativní zadávání textu, textové zprávy (SMS), záznam zvuku
Komunikace: hlasitý telefon, vibrační vyzvánění, videohovory, vícehlasé vyzváněcí melodie
Design: animace tapety, navigační tlačítko, obrázková tapeta
Organizátor: budík, kalendář, kalkulačka, poznámky, režim Letadlo, stopky, telefonní seznam, úkoly, časovač
Výkon (výkonnost baterie se může lišit v závislosti na používání sítě a telefonu):
- doba hovoru: 9 hod (GSM), 3 hod 30 min (UMTS)
- doba videohovoru: 3 hod 20 min (UMTS 2100)
- doba pohotovostního režimu: 350 hod

Příslušenství kompatibilní s W910i:
============================
Stereofonní přenosné soupravy handsfree HPM-64, HPM-65, HPM-70, HPM-75, HPM-77, HPM-82, HPM-83, HPM-85, HPM-90
Náhlavní soupravy Bluetooth HBH-610, HBH-610a, HBH-PV702, HBH-PV703, HBH-PV705, HBH-PV705 Style Edition, HBH-PV708, HBH-PV710, HBH-PV712, HBH-PV712 Style Edition, HBH-PV770, HBH-GV435, HBH-GV435a, HBH-IV835, HBH-IV840
Stereofonní náhlavní souprava Bluetooth HBH-DS200, HBH-DS205, HBH-DS220, HBH-DS970, HBH-DS980
Bluetooth handsfree sady do auta HCB-100, HCB-100E, HCB-105, HCB-120
Přenosné soupravy handsfree HPB-60, HPS-60
Přenosné reproduktory MPS-60, MPS-70
Připojovací reproduktory MPS-75
Přenosný reproduktor Bluetooth MBS-100
Přijímač hudby Bluetooth MBR-100
Dálkový ovladač hudby MRC-60
Hudební kabely MMC-60, MMC-70
Hudební stolní stojan MDS-65
Hodinky Bluetooth MBW-100, MBW-150 Classic Edition, MBW-150 Executive Edition, MBW-150 Music Edition
Kabel USB DCU-60
HGE-100 pro GPS
Aktivní reproduktor MAS-100
Aktivní pouzdro IAC-25
Klasické pouzdro ICE-25
Designové kolekce IDC-21, IDC-22, IDC-23, IDC-24
USB adaptér paměťových karet M2 CCR-70
Držák do vozidla HCH-70
Adaptér do zapalovače CLA-60
Miniaturní cestovní nabíječka CMT-60
Standardní nabíječky CST-60, CST-75 (s průchozím konektorem)
Stolní stojan CDS-75
Vysílač FM MMR-70
Standardní baterie BST-39


Nějaké odkazy:
Java hry:

Tapetky:

Sms zvuky:

Aplikace:

Filmy: